Przestrzeni do tego, by tego typu rozwiązanie wprowadzić, nie ma – powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń. Pytano go o możliwość zamrożenia cen gazu w przyszłym roku także dla firm. Dodał, że byłoby to rozwiązanie zbyt daleko idące.
Soboń odniósł się do apelu Rzecznika MŚP Adama Abramowicza, by przepisy ws. cen gazu objęły także sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
– W zakresie cen gazu takie rozwiązanie dla przedsiębiorców jest zbyt daleko idące […]. Dziś przestrzeni do tego, by tego typu rozwiązanie wprowadzić, nie ma – powiedział Soboń.
Zaznaczył, że wpływ cen gazu na prowadzenie biznesu różni się wśród przedsiębiorców. Jak stwierdził, w przypadku cen energii jest to bardziej porównywalne. Przedsiębiorców objęto wsparciem w postaci mechanizmu maksymalnej ceny energii na poziomie 785 zł za MWh.
– Dziś przedstawiliśmy rozwiązanie w zakresie górnego limitu cen gazu przede wszystkim dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. To jest rozwiązanie, które dzisiaj kosztuje ok. 30 mld zł i jest to działanie racjonalne – powiedział wiceszef MF. Dodał, że działa szereg rozwiązań osłonowych, które się na siebie nakładają, jak tarcze antyinflacyjne i tarcza solidarnościowa.
Sejm dziś zajmie się cenami gazu
Na środowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt wprowadza maksymalną cenę za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. Zamraża też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.
Rządowy projekt ustawy zakłada, że w przyszłym roku ceny maksymalne na gaz i stawki opłat dystrybucyjnych będą na poziomie nie wyższym niż te stosowane w tym roku. Ma to dotyczyć wszystkich odbiorców, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Chodzi tu o gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach.
Ochroną objęto także podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa. To jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.
Gospodarstwa domowe o najniższych dochodach ogrzewające dom gazem mają otrzymywać refundację podatku od towarów i usług. Do końca roku w ramach tarczy antyinflacyjnej obowiązuje zerowy VAT na gaz. Od 1 stycznia 2023 roku VAT na paliwa gazowe zostanie przywrócony.
Dane BIK za październik. Mniej kredytów dla mikroprzedsiębiorców