Zanieczyszczenie powietrza zabija setki tysięcy ludzi rocznie, ale tworzy też warstwę ochronną przed nadmierną temperaturą. Dlatego potrzebna jest rozważna walka z tym problemem.
O sprawie pisze w czwartek agencja Reuters. Sześciu ekspertów zbadało „wojnę z zanieczyszczeniami” w Chinach, która trwała ponad dekadę i była bardzo skuteczna.
– Dążenie do wyeliminowania zanieczyszczeń, powodowanych głównie przez dwutlenek siarki (SO2) wyrzucany z elektrowni węglowych, zmniejszyło emisje SO2 o blisko 90 proc. i uratowało setki tysięcy istnień ludzkich, jak pokazują chińskie oficjalne dane i badania zdrowotne – podaje Reuters.
Zwrócono jednak uwagę, że brak tej bariery spowodował wzrost średnich temperatur o 0,7°C od 2014 roku. W konsekwencji częściej dochodzi do fal upałów.
Według naukowców usuwanie zanieczyszczeń powietrza mogło mieć większy wpływ na temperatury w niektórych chińskich miastach przemysłowych w ciągu ostatniej dekady niż ocieplenie spowodowane samymi gazami cieplarnianymi.
Podobnie stałoby się w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Europa i Stany już oczyściły swoje niebo lata temu – dodaje Reuters.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Dlatego eksperci są zdania, że wysiłki zmierzające do poprawy jakości powietrza mogą w rzeczywistości doprowadzić świat do katastrofalnych scenariuszy ocieplenia i nieodwracalnych skutków – podaje Reuters. Wdrożenie technologii oczyszczania powietrza może przyspieszyć globalne ocieplenie w krótkim okresie.
Bez osłony słonecznej zanieczyszczenia SO2 średnia globalna temperatura wzrosłaby już o 1,6 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Klimatolodzy uważają, że jej wzrost to obecnie 1,1°C.
Jednak, co ważne, nie postulują oni zaniechania walki ze złą jakością powietrza. Reuters przypomina, że według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenia powietrza powodują około 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie.
Potrzeba jednak zdecydowanych działań, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przyczyniających się do ocieplenia klimatu. Redukcja metanu jest postrzegana jako jedna z najbardziej obiecujących dróg do równowagi w perspektywie krótkoterminowej.
Czytaj także:
- Jak uciekać, to z pieniędzmi. Dlaczego chińscy bogacze chcą wycofać kapitał z kraju?
- Drzewa to naturalne klimatyzatory. Ich wycinka podnosi temperaturę powietrza
- Na walce o klimat też można zarobić. Chiny i USA już to zrozumiały, czas na Unię Europejską
- Banki inwestują miliardy w węglowe projekty. Ignorują przy tym cele klimatyczne