Rośnie zainteresowanie kupowaniem mieszkań. Liczba zapytań dotyczących mieszkań z drugiej ręki wzrosła w I kwartale aż o 34 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2022 r. wynika z analizy portalu Nieruchomosci-online.pl.
Eksperci portalu zwracają uwagę, że początek roku przyniósł duże ożywienie popytu na mieszkania z rynku wtórnego. To przełożyło się na wzrost cen ofertowych w siedmiu największych miastach w Polsce. Choć, jak zastrzegają, wysokość była różna. Kawalerki podrożały kwartał do kwartału o 2-6 proc., mieszkania 2-pokojowe o 2-5 proc., a największe o 1-7 proc.
– Rosnące ceny na rynku wtórnym to reakcja właścicieli na większy optymizm panujący wśród poszukujących. Poziom średnich cen ofertowych, który od drugiej połowy 2022 r. ustabilizował się na wysokim poziomie, teraz coraz bardziej kieruje się w stronę niewielkich wzrostów. Zatem spadek cen staje się coraz mniej prawdopodobny. Rynek jest pobudzony i prawdopodobnie zaczyna kształtować się na nowym poziomie cen – ocenia Alicja Palińska z Nieruchomosci-online.pl, cytowana w komunikacie firmy.
Czytaj także: Utrzymanie mieszkania coraz droższe. Koszty życia jeszcze wzrosną, ale wolniej
Z analizy portalu wynika, że w siedmiu największych miastach według liczby pokoi, tylko w trzech przypadkach zaobserwowano spadek średnich cen ofertowych przynajmniej o 1 proc. Były to: kawalerki w Poznaniu (-1,7 proc.) i Szczecinie (-1,6 proc.) oraz mieszkania 4-pokojowe w Krakowie (-1,3 proc.). Spadki cen ofertowych używanych mieszkań nieco bardziej widoczne były w mniejszych miastach wojewódzkich, ale nie były one znaczące. W zależności od lokalizacji wynosiły najczęściej 1-2 proc.
Zainteresowanie mieszkaniami znów rośnie
Rosnący popyt widać też w liczbie zapytań. W I kwartale zwiększyła się ona o ponad jedną trzecią względem IV kwartału poprzedniego roku. Jak podkreślają Nieruchomosci-online.pl marzec pod tym względem był najlepszy od sierpnia 2021 r.
Według Alicji Palińskiej z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, przyczynami pobudzającymi popyt były zapowiedzi programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na zakup pierwszego mieszkania oraz złagodzenie wymogów dotyczących udzielania kredytów przez KNF. Dodatkowo, utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz stopniowe przyzwyczajanie się poszukujących do aktualnej sytuacji również wpłynęły na ożywienie popytu.
Popyt jeszcze wzrośnie
Według pośredników rynku nieruchomości ankietowanych przez portal popyt będzie jeszcze rósł. Pośrednicy niemal zgodnie twierdzą, że taniej na rynku już nie będzie.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
W przypadku kawalerek, utrzymania wysokich stawek w najbliższym kwartale spodziewa się 47 proc. ankietowanych, a 42 proc. widzi pole do dalszych wzrostów.
W przypadku większych mieszkań, 40 proc. pośredników prognozuje stabilizację, a 34 proc. dostrzega pole do kolejnych wzrostów cen. Mimo to, biura nieruchomości patrzą bardzo optymistycznie na perspektywy dotyczące popytu w II kw. 2023 r. Zarówno w przypadku małych, jak i dużych mieszkań, aż 65 proc. ankietowanych spodziewa się rosnącego zainteresowania ze strony kupujących.
Polecamy:
- Kredyt 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Zajmie się tym rząd
- Sprzedaż mieszkań u deweloperów znów rośnie. Ale to kredyt 2% będzie rynkowym dopalaczem
- Czy ceny mieszkań spadną w 2023 roku? Spytaliśmy ekspertów!