Strona główna Analizy 15 grafik pokazujących stan Polski na tle 37 najbogatszych krajów świata

15 grafik pokazujących stan Polski na tle 37 najbogatszych krajów świata

przez Barbara Rogala

Wiele wskaźników jakości życia w Polsce powoli poprawia się w stosunku do innych państw OECD, czyli najbardziej rozwiniętych krajów świata. Jednak nadal są obszary, które mocno kuleją.

Jakość życia to nie tylko PKB, ale też m. in. ilość czasu wolnego, stan zdrowia, długość życia, dobry stan środowiska, korzystna sytuacja ekonomiczna w życiu zawodowym i utrzymywanie więzi rodzinnych.

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego „Ku lepszemu życiu. Polska w OECDmierzy te i inne wskaźniki. Analizuje też, jak Polska wypada pod względem jakości życia na tle innych państw OECD, organizacji 38 najbardziej rozwiniętych państw z całego świata.

300Gospodarka wybrała 15 grafik, które pokazują, w czym jesteśmy lepsi, a w czym gorsi niż średnia OECD.

1. W Polsce przez ostatnie 10 lat odnotowano jeden z najwyższych wzrostów wynagrodzeń…

2. … jednak nadal zarabiamy znacznie mniej niż średnia OECD.

3. To niedobrze, bo Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw wśród krajów OECD.

4. Co więcej, jesteśmy wśród najlepiej wykształconych wśród krajów OECD.

5. Ciekawostka: w większości krajów, w tym u nas, wykształcenie wyższe częściej mają kobiety niż mężczyźni.

6. Nasze niskie zarobki przekładają się na inne wskaźniki: np. jesteśmy w czołówce krajów z najbardziej przeludnionymi mieszkaniami.

 

7. Z dobrych wiadomości w temacie „praca”: Mało zarabiamy, ale  przynajmniej bezrobocie jest u nas niskie.

8. Należymy też do krajów o stosunkowo (słowo-klucz) najmniejszych nierównościach: do 10 proc. najbogatszych gospodarstw należy „jedynie” 41 proc. majątku (tak, u innych jest gorzej).

9. Nasz życie jest niestety stosunkowo krótkie: oczekiwana długość życia w Polsce skurczyła się w 2020 do ok. 77 lat. To długość podobna do średniej sprzed dekady i o półtora roku krócej niż w 2019 roku.

10. Szczególnie polscy mężczyźni mają tu pod górkę: ich luka w stosunku do średniej OECD wynosi 5,5 roku – ponad dwa razy więcej, niż 2,6 lat różnicy u kobiet.

11. Co, oprócz Covid-19 ostatnio, najbardziej może wpływać na niską długość życia w Polsce? Stawiamy na złą jakość powietrza: Polacy są narażeni na zanieczyszczenie powietrza groźne dla zdrowia ludzkiego.

12. Skoro mowa o środowisku: warto zauważyć, że Polska jest jednym z krajów OECD najbardziej narażonych na niedobory wody.

13. Środowisko rodzinne też wymaga u nas poprawy: wg badań Polacy poświęcają na kontakty z rodziną i najbliższymi mniej czasu, niż przeciętny mieszkaniec krajów OECD.

 

14. A na koniec chyba najsmutniejsza grafika: Polacy są wśród narodów, które wg własnych deklaracji mogą najmniej liczyć na pomoc przyjaciół i krewnych.

 

15. Na szczęście, mimo krótkiego i przepracowanego życia i innych przeciwności, Polacy odczuwają nieco większą satysfakcję ze swojego życia niż przeciętny mieszkaniec krajów OECD. Uff.

 


Raport GUS „Ku lepszemu życiu. Polska w OECD” opublikowano na bazie wydawanego rokrocznie Indeksu Lepszego Życia (Better Life Index). Umożliwia on porównanie jakości życia obywateli (nie tylko czynniki ekonomiczne, ale też np. praca, edukacja czy zdrowie).

OECD rozpoczęła swoją działalność 30 września 1961 r. Obecnie skupia 38 wysokorozwiniętych państw z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz obszaru Azji i Pacyfiku, które łączy akceptacja zasad demokracji i wolnego rynku. Na jej terytorium zamieszkuje ok. 18 proc. globalnej populacji, a kraje członkowskie odpowiadają łącznie za ponad 60 proc. światowego PKB. Polska przystąpiła do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju 25 lat temu – 22 listopada 1996 r.

Polecamy także:

Powiązane artykuły