Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć, a pieniądze w nich zgromadzone trafią na Indywidualne Konta Emerytalne i będą w pełni prywatne

To ta sama ustawa, którą rząd przyjął już 6 listopada.

Jednak musiał to zrobić jeszcze raz, by mógł nad nią pracować Parlament nowej kadencji.

„Przygotowując projekt ustawy, kierowaliśmy się założeniem przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, że konieczne jest ustawowe zagwarantowanie, że środki wpłacane do OFE to oszczędności emerytalne Polaków” – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

„Dlatego pieniądze z OFE zostaną domyślnie przeniesione do instrumentu, jakim są Indywidualne Konta Emerytalne. W projekcie ustawy zapisaliśmy wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa” – podkreśla minister.

Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być wycofane na dotychczasowych zasadach.

Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze „znaczona” i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zgodnie z decyzją rządu ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.

>>>Czytaj też: Raport: Pracownicy nie chcą brać udziału w PPK, bo boją się powtórki z reformy OFE