Polska zajęła 41 miejsce wśród 180 państw świata ujętych w najnowszym rankingu postrzegania korupcji przygotowanym przez pozarządową organizację Transparency International. Gorszych od nas jest w sumie 10 państw unijnych.

Dokładnie na tej samej pozycji (z punktowym wynikiem równym 58 na 100) uplasował się Cypr i Republika Zielonego Przylądka. To rezultat poniżej tegorocznej średniej dla państw Unii Europejskiej i Europy Zachodniej, wynoszącej 66 punktów.

Dla Polski wynik ten oznacza spadek z pozycji 36., którą zajęła w zeszłorocznej edycji zestawienia.

W stosunku do zeszłego roku nie było zmian na podium – pierwsze miejsce zajęły ex aequo Dania i Nowa Zelandia (po 87 punktów), a trzecie miejsce zajęła Finlandia (86 punktów).

Wśród państw unijnych, które w rankingu 2019 znalazły się za Polską są: Czechy, Łotwa, Malta, Włochy, Słowacja, Grecja, Chorwacja, Węgry, Rumunia oraz Bułgaria.

W komentarzu do wyników Transparency International podkreśliło, że stosunkowo słaby wynik osiągnięty przez Polskę i Rumunię jest efektem reform systemów sądownictwa przeprowadzanych w tych krajach.

Zdaniem organizacji reformy te osłabiają niezależność orzeczniczą, a w efekcie utrudniają rozwiązywanie spraw związanych z korupcją na wysokim szczeblu.

Czytaj także:

>>> Doing Business 2020: Polska zalicza trzeci spadek z rzędu, ale wygrywa w kategorii „handel międzynarodowy”

>>> W Estonii rozliczenie wszystkich podatków trwa 50h, w Polsce – 334h. Dlaczego nasz system nie może być tak przyjazny?