Ministrowie finansów państw G20 ustalili w sobotę, że stworzą wspólne zasady mające na celu zamknięcie luk prawnych, które firmy wykorzystują do zmniejszenia wysokości płaconych podatków – informuje Reuters.

Podatek ten byłby skierowany przede wszystkim do firm takich jak Facebook, Google czy Amazon, które są powszechnie krytykowane za unikanie płacenia podatków w krajach, gdzie prowadzą działalność.

Jak podaje Reuters, nowe zasady spowodowałyby zwiększenie podatków dla dużych firm międzynarodowych, jednocześnie ograniczając możliwość przyciągania inwestorów zagranicznych bardzo niskim opodatkowaniem, co robi na przykład Irlandia.

W szkicu komunikatu G20, do którego dotarł Reuters, państwa deklarują, że “zdwoją swoje wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia”, a ostateczny raport ma się pojawić do 2020 roku.

Wśród największych zwolenników tego rozwiązania są Wielka Brytania i Francja. Obawy zgłaszają jednak Stany Zjednoczone, które ogółem popierają inicjatywę, ale chcą wprowadzenia zmian w bardziej szczegółowych kwestiach.

>>> Czytaj też: Dlaczego Mark Zuckerberg sam wzywa do regulacji mediów społecznościowych?