Chiński gigant technologiczny zakończył dobrze prosperującą działalność związaną z energią słoneczną w USA wobec niesłabnącej niechęci ze strony władz i Kongresu, piszą Financial Times i Green Tech Media.

Huawei zakończył sprzedaż inwerterów solarnych, które pozwalają na przesyłanie energii elektrycznej z paneli słonecznych do sieci. Biznes rozwijał się bardzo szybko, ale napotkał na sprzeciw ze strony członków amerykańskiego Kongresu – zarówno republikanów, jak i demokratów.

Ostrzegali oni, że chińska firma może wykorzystać urządzenia zainstalowane w USA do zakłócenia albo nawet odcięcia dostaw prądu.

Rząd Trumpa dąży do całkowitego zakazu dostępu Huawei do amerykańskiej infrastruktury 5G, a zamknięcie działalności związanej z energią słoneczną to, jak informuje przedstawiciel firmy, skutek nieprzyjaznego podejścia, które rozwija się w USA.

Na rynku globalnym Huawei jest sporym graczem, jeśli chodzi o energię słoneczną (ok. 22 proc. W 2018 r.). W USA ogółem jest to tylko 4 proc., ale jeśli chodzi o same inwertery trójfazowe, to chińska firma odpowiada za 16 proc. sprzedaży.

Świat będzie rósł wolniej. ONZ koryguje prognozy wzrostu liczby ludności