Chmura Krajowa, instytucja powołana przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, włączy do swojego portfolio usługi Google Cloud i będzie je sprzedawać swoim klientom – poinformowały firmy na wspólnej konferencji Google Cloud, PKO BP  i PFRu.

Jednym z głównych celów Chmury Krajowej jest stworzenie sieci serwerów udostępniających przedsiębiorcom różne usługi cyfrowe bez konieczności budowania własnej infrastruktury.

Chmura ma dostarczyć przedsiębiorcom w Polsce technologie dostosowane do polskiego rynku, alternatywne do tych, które są świadczone przez dostawców globalnych.

Włączenie do portfolio Chmury Krajowej usług Google Cloud ma uzupełnić ofertę Operatora Chmury Krajowej o takie rozwiązania, które trudno byłoby stworzyć nowej firmie samodzielnie.

„Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów” -powiedział Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

„Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów” – dodał Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Google Cloud oferuje zaawansowane technologie, produkty i narzędzia analityczne oparte na wiodącej infrastrukturze technicznej, zapewniającej moc obliczeniową i usługi przechowywania danych.

Klienci w Polsce w portfolio usług znajdą wszystkie kluczowe produkty Google Cloud Platform takie jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner, czy BigQuery.

Operator Chmury Krajowej rozmawiał także z innymi firmami technologicznymi – m. in. Microsoftem – jednak ostatecznie zdecydował się na współpracę z Google.

Więcej o tym, po jest została powołana Chmura Krajowa, jaki ma cel i jak będzie działać, przeczytasz w wywiadzie 300Gospodarki z szefem Operatora Chmury Krajowej Michałem Potoczkiem.

Region Google Cloud

Dodatkowo Google – który świętuje dziś 21 urodziny (27 września 1998 roku po raz pierwszy uruchomiono tę najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową na świecie) – ogłosił, że otworzy w Warszawie region Google Cloud – hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów chmury Google.

To pierwsza instalacja tego typu w Polsce i w tej części Europy. W ten sposób nasz kraj dołącza do grona najbardziej rozwiniętych krajów świata, takich jak Niemcy, Japonia czy USA, które posiadają tego typu zaawansowaną infrastrukturę.

Ta decyzja wzmacnia zaangażowanie firmy technologicznej z Moutain View w Polsce: w 2015 roku Google otworzył na warszawskiej Pradze Google for Startups Campus, a na początku tego roku prezes firmy Sundar Pichai spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i przeznaczył grant w wysokości 20 mln dolarów na rozwój umiejętności cyfrowych.

>>> Czytaj również: Agnieszka Hryniewicz-Bieniek globalnym dyrektorem Google for Startups