Gazprom w ubiegłym roku zmniejszył swoje dostawy do UE  o 0,7 proc. w porównaniu z 2018 roku – do 175,8 mld metrów sześciennych. Turcja z kolei zmniejszyła zakupy o 35 proc. do najniższego poziomu od 2004 r. – informuje rosyjski dziennik Kommiersant

Według ekspertów eksport Gazpromu będzie nadal spadał w tym roku ze względu na rosnącą konkurencję z innymi dostawcami.

Sama firma spodziewa się eksportu na poziomie 200 mld metrów sześciennych, ale przygotowuje się do korekty tej prognozy po pierwszym kwartale.

Łagodna zima w Europie miała negatywny wpływ na eksport Gazpromu w czwartym kwartale 2019 r., co spowodowało spadek eksportu do całej UE; zmniejszył się przede wszystkim eksport na Litwę (o 32 proc.) i do Estonii (38 proc.), a dostawy do Bułgarii i Grecji spadły o prawie 25 proc.

W wartościach bezwzględnych dostawy na największy rynek Gazpromu, czyli do Niemiec, spadły najbardziej – o 5 mld metrów sześciennych, czyli 8,5 proc.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: BP, jeden z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, chce być neutralny klimatycznie do 2050 roku