Komisja Europejska opublikowała propozycję nowych regulacji dotyczących tak zwanych surowców krytycznych. Na liście pozostaje węgiel koksujący.
Do surowców krytycznych propozycja zalicza także miedzy innymi miedź, lit czy metale ziem rzadkich. Pełną listę można sprawdzić w materiałach udostępnionych przez Komisję.
Rola surowców w transformacji
– Ten akt prawny przybliży nas do naszych ambicji klimatycznych. Znacząco pozytywnie wpłynie on na rafinację, przetwarzanie i recykling krytycznych surowców tu w Europie – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen cytowana w komunikacie.
Podkreśliła rolę surowców z listy w transformacji energetycznej. Są one wykorzystywane na przykład do produkcji turbin wiatrowych, akumulatorów czy infrastruktury wodorowej.
– Zacieśniamy również współpracę z wiarygodnymi partnerami handlowymi na całym świecie, aby zmniejszyć obecne uzależnienie UE od jednego lub kilku krajów. W naszym wspólnym interesie leży zwiększenie produkcji w sposób zrównoważony, a jednocześnie zapewnienie najwyższego poziomu dywersyfikacji łańcuchów dostaw dla naszych europejskich przedsiębiorstw – dodała.
Projekt rozporządzenia wymienia także surowce strategiczne. To miedzy innymi kobalt, miedź, lit klasy bateryjnej czy krzem. UE chce zapewnić, by przynajmniej 10 proc. rocznego zużycia tych surowców stanowiło wydobycie w krajach członkowskich.
Czytaj także: Szare odcienie zielonej energii. Jak czysta elektromobilność budzi brudne demony
Polski węgiel koksujący
Za pozostawieniem węgla koksującego na liście surowców krytycznych – mimo odchodzenia UE od węgla energetycznego – opowiadali się miedzy innymi polscy politycy. To dlatego, że mamy w Polsce wciąż perspektywiczne złoża tego surowca. Jest on potrzebny do produkcji stali metodą wielkopiecową.
– Mamy sukces – to dobry dzień dla województwa śląskiego, bo największy w UE dostawca węgla koksowego to Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzisiejsza decyzja oznacza, że nadal prościej będzie jej pozyskiwać fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy – skomentował poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, cytowany w komunikacie Grupy Europejskiej Partii Ludowej.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Przypomniał też, że Rosja była do niedawna trzecim największym eksporterem węgla koksowego do UE.
– Co więcej byli też drugim co do wielkości – a Ukraińcy trzecim – źródłem importu stali. Po wybuchu wojny w Ukrainie i nałożeniu przez Unię w kwietniu 2022 r. embarga na cały rosyjski węgiel, nasz przemysł hutniczy musi zatem wypełnić znaczącą lukę, aby utrzymać produkcję i zaspokoić popyt w czasach szalejących cen energii – dodał Jerzy Buzek.
Dzięki uznaniu węgla koksującego za surowiec krytyczny być może jego wydobycie zostanie wyłączone spod zapisów rozporządzenia metanowego.
Polecamy też:
- Wartość surowców, od których zależą nowe technologie będzie szybko rosnąć
- Jest projekt reformy unijnego rynku energii. Ma służyć konsumentom i środowisku
- Gaz, energetyka jądrowa, OZE. Polska chce kontynuować wspólne projekty z Ukrainą
- Sankcje uderzają w Rosję. Dochody Kremla ze sprzedaży surowców drastycznie spadły