Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które dołączyło do programu Zielone Miasta (EBRD Green Cities). To program zrównoważonego rozwoju miast Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
18 czerwca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz regionalny dyrektor EBOiR w Europie Środkowej i krajach nadbałtyckich, Grzegorz Zieliński, podpisali porozumienie, w wyniku którego Warszawa zostanie beneficjentem programu EBOiR Zielone Miasta – poinformował EBOiR.
„Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce przystępuje do programu „Zielone Miasta”. Mam nadzieję, że śladami Warszawy podążą inne miasta w Polsce, nie tylko te wojewódzkie” – powiedział Grzegorz Zieliński.
Przy pomocy pieniędzy z programu EBOiR (którego środki w sumie to 1,5 miliarda euro) miasta mogą skroić na miarę własnych potrzeb zrównoważone inwestycje.
Zielona przyszłość Warszawy
Warszawa to miasto zamieszkane przez około 1,8 miliona ludzi. Mierzy się z licznymi wyzwaniami ekologicznymi, pośród których na czele są te związane z zanieczyszczeniem powietrza.
Przeczytaj też: Warszawa chce zakazać palenia węglem pod koniec 2023 roku
Żeby dołączyć do programu, miasto musi zrealizować inwestycję, która istotnie zmniejszy jego emisje gazów cieplarnianych. Poza tym musi sformułować własny plan działania na rzecz zielonego rozwoju miasta (ang. GCAP – green city action plan).
W wypadku stolicy Polski był to zakup 45 pociągów dla warszawskiego metra. Wartość inwestycji to 1,3 mld złotych. Nawet połowę kosztów pokryje preferencyjny kredyt EBOiR.
Czytaj również: Prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej – w tym prezydent Warszawy – apelują do UE o działania na rzecz klimatu
Wsparcie EBOiR pomoże Warszawie rozwiązać najbardziej palące ekologiczne problemy. Ważnym założeniem programu jest jednak stworzenie przez miasto wieloletnich planów rozwoju. Droga ta ma prowadzić miasta do neutralności klimatycznej.
W ramach programu stolica stworzy długoterminową (10–15 lat) strategię zrównoważonego rozwoju.
“Warszawa jest członkiem organizacji C40 – najbardziej zaawansowanych miast, które walczą z ociepleniem klimatycznym. Dzisiaj, przy wsparciu EBOR, będziemy dążyli do tego, by jasno wyznaczyć swoje priorytety i przyspieszyć w mieście walkę z ociepleniem klimatycznym. Dotyczy to przede wszystkim postawienia na tabor zeroemisyjny – Warszawa już dokonała największych zakupów takiego taboru. Ale oczywiście robimy znacznie więcej, jeśli chodzi o oszczędzanie energii, ocieplanie budynków, wymianę kopciuchów” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent miasta.
Neutralne klimatycznie miasta
Miasta są głównymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie, dlatego ich zrównoważony rozwój ma wielkie znaczenie dla walki ze zmianami klimatu. W programie w tej chwili uczestniczą już 43 miasta z całego świata, a wśród nich m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów czy Belgrad.
EBOiR inwestuje w Polsce od 1991 roku, a inwestycje w zieloną transformację i efektywność energetyczną w Polsce należą do jego priorytetów.
Idę tworzenia eco-miast, rozumianych jako zielona, produkująca tlen przestrzeń zaprojektowana jak najbardziej przyjaźnie dla mieszkańców, opisujemy w raporcie Eco-Miasto. Przegląd dobrych praktyk w transformacji energetycznej miast [PDF], przygotowanym przez 300Research, grupę analityczną 300Gospodarki.
Już połowa światowej gospodarki chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050