Szczepienia w Polsce przysługują każdemu – osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Cudzoziemcom wystarczy paszport, nie muszą mieć zezwolenia na stały pobyt.
Rzecznik MZ podkreślił na konferencji prasowej, że aby zostać zaszczepionym w Polsce, nie trzeba mieć zezwolenia na stały pobyt.
„Szczepienia przysługują każdemu: osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi” – powiedział.
Andrusiewicz wyjaśnił, że „jeżeli obywatel innego państwa zechce się zaszczepić w Polsce, to może się udać do najbliższego lekarza z paszportem, na podstawie paszportu lekarz wypisze skierowanie i taka osoba będzie mogła być zaszczepiona w Polsce bez względu na to, ile przebywa na terytorium naszego kraju”.
Można się rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
W piątek ruszyła rejestracja rocznika 1972; od soboty 24 kwietnia zaczynają się zapisy dla rocznika 1973.
Od poniedziałku 26 kwietnia i w następne dni, rejestracja obejmie po dwa roczniki, a od 7 maja – po trzy.
Jak będą działać paszporty szczepień? UE ustaliła szczegóły techniczne