Komisja Europejska wzywa Polskę do wdrożenia dyrektywy dotyczącej warunków wjazdu i pobytu dla wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich, którzy przyjeżdżają do UE. Czas na dostosowanie krajowego prawa do wymogów zawartych w dyrektywie minął ponad rok temu.
Dyrektywa 2021/1883 ustanawia warunki wjazdu i pobytu dla wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich, którzy przyjeżdżają do UE, aby tu mieszkać i pracować.
Jak informuje KE, dyrektywa wprowadza skuteczniejsze przepisy mające na celu przyciąganie wysoko wykwalifikowanych pracowników do UE. Przepisy te obejmują bardziej elastyczne warunki przyjmowania, rozszerzone prawa oraz możliwość łatwiejszego przemieszczania się i pracy między państwami członkowskimi UE.
Państwa członkowskie UE co do zasady miały czas do 18 listopada 2023 r. na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. W związku z tym Komisja postanowiła wydać tzw. uzasadnioną opinię do czterech państw, które mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie niezbędnych środków.
Jeżeli tego nie zrobią, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W przypadku wyroku potwierdzającego naruszenie, Polsce mogą grozić kary finansowe (np. jednorazowe grzywny lub okresowe sankcje finansowe do czasu pełnego wdrożenia przepisów).
Polecamy też:
- Migranci zarobkowi z Azji i Ameryki Łacińskiej wybierają Polskę. Oto co ich przyciąga [GRAFIKA]
- Imigranci, przestępczość, wojna w Ukrainie. Oto lista obaw niemieckiego społeczeństwa
- Polska z niskim poziomem robotyzacji. Maszyny mają jednak wyższy status niż imigranci
- Bieda i nierówne traktowanie. Migranci w Europie szukają raju, ale czeka ich rozczarowanie