Największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego i ustabilizowania sytuacji epidemicznej są obecnie mutacje koronawirusa. To wokół nich będą się w najbliższym czasie koncentrowały działania rządu.
O przewidywaniach dotyczących kolejnej fali pandemii Covid-19 mówili podczas wspólnej konferencji Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i ministra zdrowia Adam Niedzielski. Konferencja odbyła się po spotkaniu zespołu, na którym przedstawiciele rządu omawiali problem wraz ze specjalistami.
Wśród zaplanowanych działań przedstawiciele rządu nie wskazali wprowadzenia trzeciej dawki, odpłatności ani obligatoryjności szczepienia. Nie zapowiedziano także żadnych nowych obostrzeń.
Sytuacja dobra, ale trzeba studzić optymizm
„Wczoraj, 28 czerwca 2021 roku, nie zanotowano żadnego zgonu na Covid-19. To symboliczna data, ale optymizm musi być przez nas schłodzony” – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Chociaż liczba szczepień na koniec czerwca wyniosła 28,4 mln i przekroczyła oczekiwania rządu, wskaźnik liczby zaszczepionych jest niewystarczający. Zgodnie z oceną specjalistów, Polska „nie wygrała jeszcze tej walki epidemicznej” – powiedział szef rządu.
Działania rządu w kierunku polepszania obecnej sytuacji będą dwukierunkowe. Z jednej strony, zapowiedziane zostały działania mające wzmocnić ogólny stan zdrowia polskiego społeczeństwa (zniesienie limitów do lekarzy specjalistów od 1 lipca oraz program powszechnego dostępu do diagnostyki i profilaktyki).
Drugi kierunek działań w ramach przygotowań na kolejną, czwartą falę pandemii koronawirusa obejmuje nie dopuszczenie do zwiększenia liczby zakażeń i jednoczesne przygotowanie infrastruktury na okoliczność wystąpienia większej liczby infekcji.
Mutacje koronawirusa największych zagrożeniem
Luzowanie obostrzeń nie prowadzi do zwiększenia zakażeń. Osiągnięta bariera odporności populacji jest wystarczająca, ale w tym stanie mutacji – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.
To waśnie niebezpieczne mutacje, te istniejące obecnie i mogące się pojawić, są głównym ryzykiem w najbliższym czasie to obecne mutacje, zidentyfikowane jako niebezpieczne lub nowych mutacji. Na tym będą się koncentrować działalnia rządu.
Jako podstawowe narzędzia walki z mutacjami, szef resortu zdrowia wymienił:
- zwiększenie szczelności epidemicznej polskich granic;
- prowadzenie sekwencjonowania potwierdzonych przypadków zakażeń, tak by wyodrębnić infekcje niebezpiecznymi mutacjami;
- śledzenie zakażeń i monitorowanie poszczególnych ognisk;
- przygotowanie infrastruktury szpitalnej na czwartą falę pandemii;
- szkolenia z terapii pacjentów z Covid-19 dla wszystkich lekarzy, także w formie e-learningu.
Młode, samotne kobiety najbardziej narażone na depresję wskutek pandemii – pokazało badanie Polaków