W Jastrzębiu–Zdroju oficjalnie zainaugurowała dziś działalność kopalnia węgla kamiennego „Bzie-Dębina”. To pierwsza uruchomiona kopalnia węgla w Polsce od 1994 roku.
To najnowszy zakład w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Głębokość szybu, który dziś zyskał nowe imię „Jan Paweł” (dotąd 1-Bzie), to 1164 metry.
Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować w swój najnowszy zakład wydobywczy 3 miliardy złotych do 2033 r.
Nowa kopalnia składa się z szybu „Jan Paweł” oraz budynków, m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowego budynku administracyjnego. Kolejne powstaną w ciągu najbliższego roku. W planach jest też budowa kolejnego szybu – wentylacyjnego – w pobliskich Zebrzydowicach.
Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ok. 180 mln ton węgla. Większość, bo 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35.
„W tym złożu jest bardzo dobrej jakości węgiel koksujący, spełniający najwyższe standardy. To jest największe złoże węgla koksującego w Europie, które w tej chwili próbujemy rozciąć i jesteśmy w tym zdeterminowani, bo to kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej„ – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju.
„Górnictwo węgla koksowego ma przed sobą świetlaną przyszłość„– dodał z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Węgiel koksowy jest surowcem, z którego otrzymuje się koks, który z kolei jest wykorzystywany w hutach przy wytopie żelaza w procesie produkcji stali.
Obecnie w kopalni „Bzie-Dębina” pracuje ponad 230 górników, którzy zostali tu przeniesieni z innych zakładów Spółki. Są zatrudnieni w oddziale robót przygotowawczych oraz w oddziałach elektrycznym i maszynowym. Ich praca to przede wszystkim drążenie przodków: badawczo– transportowego B-1 oraz przecinki W-4. Do końca roku kopalnia będzie zatrudniać 300 osób. Docelowo w zakładzie znajdzie pracę 2000 osób.
Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r.
Warto także przy okazji przypomnieć, że Polska, według danych CarbonBrief, jest jednym z piętnastu krajów świata, które planują największe inwestycje w budowę elektrowni węglowych na świecie – wyprzedza Rosję i jest na tej liście jedynym krajem należącym do Unii Europejskiej.
Czytaj też:
>>> Dlaczego spadają ceny rudy żelaza i węgla koksującego
>>> Fuzja Orlenu z Lotosem się opóźni?