Prawdopodobieństwo, że światowa gospodarka ulegnie recesji, zbliża się już do 50 procent. Tak prognozują obecnie ekonomiści Citigroup, której częścią jest Citi Bank.
Światowe banki centralne zaostrzają w ostatnich miesiącach politykę pieniężną w odpowiedzi na wysoki poziom inflacji. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, gdzie poziom wzrostu cen notuje niespotykane od lat wyniki, w odpowiedzi na co amerykańska Rezerwa Federalna podniosła w maju stopy mocniej, niż zapowiadała. Jednocześnie wiele krajów zmaga się z hamującym popytem konsumpcyjnym.
Te dwa czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia recesji, prognozują ekonomiści Citigroup.
– Doświadczenie historyczne wskazuje, że dezinflacja często niesie ze sobą znaczące koszty. Obecnie naszym zdaniem prawdopodobieństwo recesji zbliża się do 50 proc. – napisali w najnowszym raporcie, cytowanym przez agencję Bloomberg.
Citigroup prognozuje na ten moment, że światowa gospodarka wzrośnie w 2022 roku o 3 proc. i 2,8 procent w przyszłym – podaje Bloomberg. Jeśli jednak dojdzie do spowolnienia, ekonomiści spodziewają się wzrostu bezrobocia o kilka punktów procentowych, a produkcja przemysłowa będzie musiała się zmierzyć z kilkoma kwartałami słabszych wyników.
Ich zdaniem, aby temu zapobiec, banki centralne mają jeszcze szansę pracować nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby gospodarkom na „miękkie lądowanie”. Ale osiągnięcie takiego efektu będzie wymagało jednocześnie utrzymania się popytu i ustąpienia szoków podażowych.
Ogółem, nawet jeśli zrealizuje się scenariusz, w którym gospodarka światowa popada w recesję, to nie będzie to jednak poważny kryzys – uważają analitycy cytowani przez amerykańską agencję.
– Uważamy, że to rozsądna prognoza. Ale wszystko zależy od tego, jak ostatecznie będzie się kształtować dynamika inflacji – dodają.
W przypadku utrzymywania się dużych wzrostów cen można bowiem oczekiwać, że banki centralne będą dalej podnosić stopy procentowe, co zwiększy koszt zaciągania kredytów. A to może mocno wpłynąć na liczbę nowych inwestycji i wzrost gospodarczy.
Polecamy także:
- Stany Zjednoczone stoją na progu recesji, ostrzegają ekonomiści
- Inflacja, kryzys energetyczny, spowolnienie gospodarcze – to się szybko się nie skończy. „Czeka nas dekada turbulencji”
- Stopy procentowe w strefie euro na razie bez zmian. Ale będą podwyżki
- Branża budowlana pozytywnie zaskoczyła w maju. Ale idzie spowolnienie