Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w maju o 13 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem – dużo mocniej, niż spodziewał się rynek. Wzrost odnotowano także w ujęciu miesięcznym – w maju produkcja w branży była o 14,2 proc. wyższa niż w kwietniu 2022 roku.
Dane o produkcji zrealizowanej przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób podał w środę 22 czerwca Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 9,8 proc. w porównaniu z majem 2021 roku i o 2,4 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem 2022 roku.
Analitycy prognozowali wzrost produkcji budowlanej o 8,5 proc. w ujęciu rocznym – wstępny odczyt GUS jest więc o 4,5 pkt. proc. wyższy, niż wynosił konsensus rynkowy.
Ale analitycy mBanku wskazują, że dane odsezonowane wskazują na spadek wobec wieloletniego trendu. Wahania i wartości produkcji po odrzuceniu wpływu czynników o charakterze sezonowym mogą wręcz świadczyć, że branża budowlana wyhamowuje na dłużej:
🇵🇱 Budowlanka zaskoczyła konsensus w górę rosnąc o 13% (poprzednio 9,3%). Znów jednak warto rzucić okiem na to, co dzieje się w danych odsezonowanych. Choć zygzakiem, to idziemy w dół i to nie jest ostatnie słowo, lecz preludium głębszego hamowania. pic.twitter.com/ax7Nk9VCnO
— mBank Research (@mbank_research) June 22, 2022
Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do maja 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa – podaje GUS.
Najmocniejszy wzrost wystąpił w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się wznoszeniem budynków (o 34,7 proc.). W jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej i podmiotach realizujących roboty specjalistyczne produkcja wzrosła odpowiednio o 3,9 proc. i 3,3 procent.