Wskaźnik WIRD zastąpi WIBOR jako podstawę obliczania oprocentowania kredytu. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej właśnie dokonał wyboru nowego indeksu, jak podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
Nowy alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej – bo taką rolę obecnie pełni WIBOR – ma obowiązywać od przyszłego roku. Indeks ten służy m. in. do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów zaciąganych w bankach.
Funkcjonujący do tej pory WIBOR był mocno podatny na zmiany w stopach procentowych. W sytuacjach takich jak trwający do teraz cykl ciągłych podwyżek stóp sprawiało to, że koszty np. kredytów hipotecznych bardzo rosły. I to z miesiąca na miesiąc.
Z związku z tym rząd podjął decyzję o przyspieszeniu planowego zastąpienia wskaźnika WIBOR innym, mniej podatnym na takie wahania.
Już od początku na zastępcę WIBOR-u był typowany WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Jako pierwsi informowaliśmy o tym w artykule już w maju.
WIRD zamiast WIBOR
Dzisiaj wyboru WIRD dokonał Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR). Został on powołany właśnie w związku z planowaną reformą zastąpienia WIBOR-u. W jego obrębie administrator WIRD, czyli GPW Benchmark i przedstawiciele sektora finansowego, dyskutowali o tym, jaki wskaźnik najlepiej nadaje się, by zastąpić dotychczasowy.
WIRD to indeks transakcyjny opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.
– Członkowie KS NGR wskazując indeks WIRD zwrócili uwagę, że uwzględnia on także dane z sektora dużych przedsiębiorstw, a więc w jego przypadku wolumen transakcji depozytowych, a co za tym idzie – zasób informacyjny – jest szerszy i nie ogranicza się tylko do instytucji sektora finansowego – podano w komunikacie.
KS NGR dokonał wyboru spośród trzech propozycji: WIRD, WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) i WRR (Warsaw Repo Rate).
Kolejnym krokiem będzie określenie harmonogramu prac nad zastąpieniem obecnego wskaźnika nowym. KS NGR zapowiada też, że zamierza wkrótce zarekomendować standardy stosowania nowego wskaźnika w produktach bankowych, leasingowych i faktoringowych oraz instrumentach finansowych.
Polecamy też:
- „Banki mogą narzekać, ale my się na pewno nie cofniemy”. Rząd nieugięty w kwestii WIBOR-u i wakacji kredytowych
- Sprzedaż kredytów mieszkaniowych najmniejsza od 12 lat. „Lipiec był katastrofalny”
- Polacy masowo biorą wakacje kredytowe. Prawie połowa kredytów zawieszona