Ministerstwo Rozwoju przygotowało kolejną pakietową ustawę, która ma wesprzeć polskie firmy. Według założeń ma ona też chronić miejsca pracy, kredytobiorców oraz samorządy. Jest kolejną częścią tarczy antykryzysowej.
Projekt tej ustawy przyjął dziś rząd. Ustawa obejmuje:
-
- czasową, zwiększoną ochronę polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE;
- osłonę finansową dla samorządów;
- ułatwienia dla wykonawców przetargów i zamawiających;
- dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm;
- łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych dla tych, którzy po 13 marca stracili źródło utrzymania.
Takie m.in. mają być efekty kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową. Jej główny cel to obrona polskich przedsiębiorstw, miejsc pracy i konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19.
“Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników, w tym w szczególności z NSZZ „Solidarność”. Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami” – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Oprócz czasowych przepisów antyprzejęciowych w ustawie znalazły się też inne zapisy. Kluczowe mają być:
-
- ułatwienia dot. przetargów;
- dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm;
- wsparcie utrzymania miejsc pracy poprzez dostosowanie rynku pracy do wyzwań spowodowanych przez COVID-19;
- ułatwienia podatkowe, w tym prawo do odliczania darowizn na rzecz m.in. domów samotnej matki, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych czy domów pomocy społecznej.
“Ciągle pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i ulepszamy już obowiązujące. Efektem tego jest projekt kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową. Już niebawem trafi on do Sejmu” – dodała minister rozwoju.
Czytaj też: