Jakie są najlepsze możliwe scenariusze wpływu sztucznej inteligencji na świat? Mianowicie, AI może przyczynić się do automatyzacji nudnych zadań, powstania nowych leków oraz prowadzenia zdrowszego i dłuższego życia.
Sztuczna inteligencja rozwija się w szybkim tempie, a jej potencjał jest transformacyjny. Badacze wymieniają, że dzięki AI możliwe są takie postępy jak długowieczność, nowe leki czy skuteczniejsza walka ze zmianami klimatu – podaje dziennik The Guardian.
Czytaj także: Sztuczna inteligencja opanowuje świat materiałów. Przyda się ochronie klimatu
Rewolucja w opiece zdrowotnej
Przemysł farmaceutyczny i badania akademickie znajdują się u progu transformacji napędzanej przez sztuczną inteligencję. Złożoność ludzkiego ciała stanowi poważne wyzwanie dla tradycyjnych metod. Dzięki zdolności sztucznej inteligencji do przetwarzania ogromnych ilości danych i budowania modeli, naukowcy mogą uzyskać wgląd, który wcześniej był nieosiągalny.
Odkrywanie leków oparte na sztucznej inteligencji niesie ze sobą obietnicę terapii o mniejszej liczbie skutków ubocznych. Choroby takie jak rak, które pozostawały nieuchwytne dla konwencjonalnych terapii, mogą być teraz skuteczniej ukierunkowane. Sztuczna inteligencja ma także potencjał do walki z chorobami zakaźnymi.
Chociaż na efekty trzeba będzie trochę poczekać, integracja sztucznej inteligencji z badaniami w dziedzinie opieki zdrowotnej może skrócić czas i koszty wprowadzania nowych leków na rynek – podaje dziennik.
Nowe możliwości
Połączenie sztucznej inteligencji z siłą roboczą może stworzyć nowe możliwości i poprawić produktywność.
Eksperci sugerują, że wraz z dalszym rozwojem technologii AI pojawią się nowe miejsca pracy. Automatyzacja przyziemnych i powtarzalnych zadań pozwoli ludziom skupić się na pracy, wykorzystującej ich kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów i inteligencję emocjonalną. Sztuczna inteligencja staje się więc narzędziem uzupełniającym, zwiększającym ludzkie możliwości.
Wsparcie w walce ze zmianami klimatu
AI może odegrać kluczową rolę w zwalczaniu skutków zmian klimatu. Przetwarzając ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, algorytmy mogą destylować informacje. Te mogą za to kierować polityką i działaniami sektora prywatnego. Od monitorowania wylesiania po przewidywanie wzorców pogodowych, sztuczna inteligencja daje wgląd w skuteczne działania na rzecz klimatu.
Ponadto sztuczna inteligencja może optymalizować systemy energetyczne, poprawiać efektywność energetyczną w budynkach i obiektach przemysłowych. Wesprze także dokładniejsze prognozowanie zapotrzebowania na energię.
Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji i jej integracji z opieką zdrowotną mogą potencjalnie wydłużyć ludzkie życie i poprawić ogólne samopoczucie – wynika z opinii ekspertów publikowanej przez The Guardian.
Przełomowe odkrycia w symulowanej biologii i badaniach medycznych pozwolą lepiej zrozumieć i leczyć liczne choroby.
Czytaj także:
- Sztuczna inteligencja w natarciu. Czas pomyśleć o strefach od niej wolnych
- Sztuczna inteligencja nie zastępuje jeszcze pracowników. UE chce okiełznać AI
- Kogo sztuczna inteligencja pozbawi pracy i dlaczego? Najbardziej zagrożone zawody
- Napisze wiersz, namaluje obraz. Sztuczna inteligencja wkrada się na rynek pracy