Terminem, jaki wstępnie zaplanowałem jako termin posiedzenia Sejmu będzie poniedziałek 13 listopada, poinformował prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podał datę pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Odbędzie się ono w ostatnim przewidzianym konstytucją terminie.
Terminem, jaki wstępnie zaplanowałem jako termin posiedzenia Sejmu będzie poniedziałek 13 listopada – poinformował prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu podsumowującym spotkania z lideremi partii politycznych poświęconych formowaniu nowego rządu.
– Trwa jeszcze kadencja obecnego parlamentu. Ona upływa 12 listopada. Nie widzę powodów, by tę kadencję skracać. Nie widzę powodu, żeby konstytucyjną, 4-letnią kadencję parlamentu skracać. Nie widać dlatego jakichś szczególnych okoliczności. Nowy parlament zostanie zwołany 13 listopada. Wszystkie konstytucyjne terminy zostaną dotrzymane – dodał prezydent.
Jednocześnie Andrzej Duda przyznał, że mamy do czynienia z nową sytuacją.
– Mamy dzisiaj dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera pochodzących z dwóch grup – podkreślił prezydent. – Jest to sytuacja nowa w naszych standardach demokratycznych. Muszę to rozważyć. Do tej pory tekę premiera otrzymywał kandydat zwycięskiego ugrupowania, ale miało ono większość w Sejmie – dodał.
We wtorek i środę Andrzej Duda spotkał się z politykami Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy oraz Konfederacji, czyli partiami, które wprowadzą do Sejmu swoich przedstawicieli. Partie w podobny sposób relacjonowały to, co wydarzyło się w Pałacu Prezydenckim. Zapewniały prezydenta, że są w stanie zbudować większość koalicyjną i mają kandydata na premiera. Więcej możecie o tym przeczytać w artykule: W poszukiwaniu nowego rządu. Prezydent rozmawia z liderami partii, które weszły do Sejmu
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Nieco więcej o tym, co się wydarzyło powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zdradził, że prezydent zamierza zwołać nowy parlament w ostatnim możliwym momencie. W szczegółach opisujemy to w artykule Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. Trzecia Droga: Prezydent zwoła je w ostatnim momencie
Zgodnie z zapisami ustawy zasadniczej pierwsze posiedzenie nowego Sejmu i Senatu musi odbyć się w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia wyborów, czyli do 14 listopada.
To też może Cię zainteresować:
- Czy niedziela będzie handlowa? Związki zawodowe murem za dniem wolnym
- Allianz Trade: Aktywnej walki z inflacją nie będzie, nawet po zmianie rządu
- Co się zmieni w budżecie po wyborach? Eksperci: Polityka fiskalna pozostanie luźna
- Przedsiębiorcy czekają na nowy rząd. Mają już całą listę postulatów