TikTok przyznaje specjalny status niektórym znanym kontom. Moderatorzy kont TikToka w Europie są zachęcani do większej tolerancji wobec treści publikowanych przez osoby, których konto ma przyznany taki status, wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez The Guardian.
Sposoby moderowania TikToka, popularnej, chińskiej aplikacji do krótkich filmów są niejasne od dłuższego czasu. Nie wiadomo w jaki sposób dokładnie aplikacja moderuje ponad miliard użytkowników na całym świecie.
Super konta na TikToku
Dokumenty, do których dotarł dziennik sugerują, że pracownicy TikTok stworzyli hierarchię użytkowników, przydzielając pewnym kontom lub grupom wewnętrzne tagi, które pozwalają im na większą swobodę. Niektórym ważnym kontom przypisano wewnętrzne tagi, które nie występują na innych kontach.
Według ustaleń dziennika istnieją 4 rodzaje tagów do kont wskazujące na podniesiony status: „super account” (super konto) , „super account super account” (super konto super konto), „Top PGC” i „top creator” (top twórca).
Jednak tag „top twórca” nie występuje w Opus, portalu zawierającym oficjalny zestaw wytycznych, które powinny być stosowane przez moderatorów TikToka. Takie określenie pojawia się wyłącznie w rozmowach wewnętrznych między doradcami.
Łagodniejsze traktowanie niektórych kont
Moderatorzy odpowiedzialni za kontrolę tysięcy postów dziennie w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, zostali poproszeni o łagodniejsze traktowanie i zachowanie ostrożności wobec top twórców, co jest sprzeczne z oficjalnymi wytycznymi TikToka – wynika z śledztwa.
W wiadomości wysłanej przez doradcę do 70 moderatorów zalecono by być „bardziej łagodnym” wobec „top twórców” w przypadkach, które opisano jako „skrajne”. Innymi słowy, chodzi o to, by nie stosować się do oficjalnych zasad moderowania, jeśli kontent pochodzi od top twórcy.
Kwestionuje to wytyczne TikToka, które mówią, że zasady powinny być stosowane do „wszystkich i wszystkiego” na ich platformie.
Konta z wyznaczonymi specjalnymi oznaczeniami obejmują m.in. konta: Russella Branda, aktora i komika, któremu postawiono zarzuty nadużyć seksualnych, Manchester United, gwiazdę popu Sama Smitha i YouTubera Ethana Payne’a. Nie wiadomo jednak nic o tym, aby osoby te były świadome przypisanych im tagów. Za to z przykładów, do których dotarł dziennik wynika, że nie wszystkie konta osób publicznych czy celebrytów otrzymały status super konta.
TikTok twierdzi, że to nie jest polityka firmy oraz, że nie można stwierdzić, iż pracownikom kazano być mniej restrykcyjnymi wobec pewnych kont. Ponadto, TikTok twierdzi, że wytyczne są stosowane do wszystkich użytkowników aplikacji.
W ubiegłym roku śledztwo Forbesa wykazało, że TikTok stosuje dwustopniowy system moderacji, który faworyzuje influencerów, celebrytów i innych VIP-ów, zgodnie z przeciekami z nagranych rozmów wewnętrznych zespołów TikToka z 2021 roku.
Czytaj także:
- TikTok znów na cenzurowanym. Politycy w USA chcą odciąć go od dochodów z reklam
- Meta i TikTok na dywaniku Komisji Europejskiej. UE chce walczyć z falą dezinformacji
- Komisja Europejska zakazuje TikToka. „Nie” dla aplikacji na służbowych telefonach
- Właściciel Facebooka ma kłopoty. Jego platformy mają uzależniać dzieci