Sztuczna inteligencja nie zabierze pracy programistom. Umiejętności z nią związane mogą natomiast sprawić, że informatycy będą więcej zarabiali, uważa prezes Sabre Polska Wojciech Gworek.
Wprowadzanie rozwiązań opartych na generatywnej sztucznej inteligencji to najważniejszy trend obserwowany w branży w 2023 roku.
– Potwierdzają to m.in. dane Gartnera. Wynika z nich, że w I kw. 2023 roku aż 70 proc. badanych przez niego organizacji dopiero przyglądało się i analizowało możliwości generatywnej AI, a zaledwie 4 proc. je wdrożyło. Sytuacja zmieniła się diametralnie w III kw. tego samego roku. Wówczas już 45 proc. firm z nią eksperymentowało, a kolejne 10 proc. zdecydowało się na jej implementację – wskazuje Wojciech Gworek w komentarzu.
Czytaj też: Szukasz nowej pracy? Wykorzystaj AI w swojej rekrutacji. Oto najnowsze trendy
Jego zdaniem rozwój AI i jej coraz bardziej powszechne zastosowanie oznacza też zmiany w znaczeniu poszczególnych specjalizacji sektora IT. Znaczenia nabiorą te związane z przetwarzaniem dużych zbiorów danych, języka naturalnego, technologiami chmurowymi, uczeniem maszynowym i cyberbezpieczeństwem.
Wsparcie dla programistów
Z czasem sztuczna inteligencja stanie się wsparciem dla inżynierów oprogramowania, wyręczając ich z powtarzalnych czynności. Przykładem może być korzystanie z asystentów kodowania podczas tworzenia rozwiązań.
– Wbrew powszechnemu przekonaniu, sztuczna inteligencja nie zabierze im pracy. Wręcz przeciwnie – stworzy przestrzeń do pracy kreatywnej, co w dalszej perspektywie ma szansę zaowocować w postaci wielu technologicznych innowacji – uważa prezes.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Umiejętności związane z AI w dalszej perspektywie staną się więc kluczowe i tym samym pożądane na rynku pracy. Pracownicy z takimi kompetencjami będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenie.
– Z analizy danych pochodzących z jednej z najpopularniejszych platform dla freelancerów online, przeprowadzonej przez naukowców z Oxford Internet Institute i Center for Social Data Science na Uniwersytecie Kopenhaskim, wynika bowiem, że umiejętności związane z AI mogą zwiększyć zarobki pracowników z kompetencjami cyfrowymi o ponad 20 proc. – wskazuje Wojciech Gworek.
Polecamy także:
- Za pięć lat świat będzie wyglądać inaczej? Dzięki sztucznej inteligencji
- Coraz więcej pracowników korzysta ze sztucznej inteligencji. Dla firm to też wyzwanie
- Oto największe zagrożenie dla światowej gospodarki. Sztuczna inteligencja ma w tym udział
- Rok 2024 pod znakiem kryzysów? AI może mieć ogromny wpływ na kampanie wyborcze