Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą wakacje składkowe. Mikroprzedsiębiorcy będą mogli raz w roku zrezygnować z obowiązku opłacania miesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada.
Z wakacji składkowych mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG, którzy w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych). To pierwszy warunek.
Drugi warunek, który pozwala na zrezygnowanie raz w roku obowiązku opłacania miesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne, to nieosiąganie w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź osiąganie rocznego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczającego równowartości w złotych 2 mln euro, w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku.
Przedsiębiorca nie straci składek
Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym na własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie – chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników). Nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.
Jest to rozwiązanie dobrowolne. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać.
Czytaj także: Kto zapłaci składki na ZUS za artystów? Rząd napisze nowy projekt ustawy
Wakacje nie będą miały wpływu na uprawnienie do skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W okresie, w którym przedsiębiorca będzie podlegać zwolnieniu, składki na jego własne ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywanej działalności będą finansowane z budżetu państwa.
Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Zwolnienie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.
Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
Co trzeba zrobić, żeby móc skorzystać?
Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych, będzie musiał złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS.
Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia.
Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców, czyli do 20. dnia następnego miesiąca.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z wakacji będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. To oznacza, że w grudniu tego roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania.
To też może Cię zainteresować:
- Wakacje składkowe dla przedsiębiorców na ostatniej prostej. Jest ważna decyzja
- Wakacje od ZUS dla mikrofirm jeszcze w tym roku. Koszt pokryje budżet państwa
- Turystyka w Polsce wraca na dobre tory. Jesteśmy o krok od pobicia rekordu
- Rekordowe i groszowe emerytury w Polsce. Rosną dysproporcje w wysokościach świadczeń