Lipiec i sierpień będą bardzo ciepłymi miesiącami, wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatur w granicach normy wieloletniej możemy doświadczyć dopiero jesienią.
IMGW przedstawiło eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadu na okres od lipca do października 2024 roku. Wynika z niej, że tegoroczne letnie miesiące będą cieplejsze od wieloletniej średniej.
W lipcu średnia temperatura w większych miastach może kształtować się w zakresie od 15,7 stopnia w Zakopanem do 19,4 stopnia w Opolu i Wrocławiu. We wszystkich miastach będzie ona powyżej wieloletniej normy. Średnie te dotyczą temperatury mierzonej w danym miesiącu przez całą dobę.
Czytaj też: Zmiany klimatu widoczne także w Polsce. Ubiegły rok należał do ekstremalnie ciepłych
– W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – czytamy w komunikacie.
Sierpień także najprawdopodobniej będzie ciepły. Średnie temperatury w miastach IMGW prognozuje w zakresie od 15,9 stopnia w Zakopanem do 19,6 stopnia w Poznaniu.
Tak samo jak w lipcu, w sierpniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza może się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej prognozowana jest w zakresie normy wieloletniej.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Cieplejszy od wieloletniej średniej będzie w większości kraju także wrzesień. Wyjątkiem ma być północno-wschodnia część Polski, gdzie średnia temperatura powinna zawierać się wówczas w normie.
Z kolei w październiku temperatury w kraju nie powinny odbiegać od normy wieloletniej. Wyższa od średniej z lat 1991-2020 będzie natomiast suma opadów w całej Polsce.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy też:
- Maj kolejnym miesiącem rekordów temperatur. W najbliższych latach czekają nas kolejne
- Zmiany klimatu już dają się we znaki. W Polsce pojawiają nieznane tu wcześniej choroby
- Alarmujący wzrost zakażeń od kleszczy. Nie tylko z powodu zmian klimatu [GRAFIKA]
- Zmiany klimatu uderzają w Europę. Rok 2023 należał do ekstremalnie ciepłych