Podpisanie umowy między Gminą Solina, a spółką Polskie Koleje Linowe (PKL) kończy etap konkursowy przybliżając inwestora i samorząd do rozpoczęcia budowy kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie. Kolejnym krokiem realizacji projektu jest uzyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy inwestycji.
„To dobry dzień dla Polskich Kolei Linowych i dla Gminy Solina, jak i całego województwa podkarpackiego. Podpisanie tej umowy jest początkiem procesu powstania nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL, realizowanego zgodnie z przyjętą strategią rozwoju w bardzo atrakcyjnej lokalizacji turystycznej” – powiedział Daniel Pitrus, prezes PKL.
Porozumienie między między gminą a Kolejami jest symbolicznym podsumowaniem etapu przygotowania koncepcji budowy widokowej kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie.
Formalnie kończy ono proces przetargowy który polegał na sprzedaży nieruchomości gminnych z jednoczesnym zobowiązaniem się inwestora do budowy kolei linowej zgodnie z opracowanym projektem.
„Obecnie spółka jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę i mam nadzieję, że moje kolejne spotkanie w wójtem odbędzie się już niedługo na placu budowy nowego ośrodka Grupy PKL na terenie Gminy Solina. Tego powinniśmy sobie wszyscy życzyć” – dodał Pitrus.
PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich, posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój.
W grudniu 2018 r. fundusz infrastrukturalny, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza PFR, pośrednio zakupił 99,77 proc. akcji PKL.
Grupa PFR przedstawiła plany inwestycyjne PKL na lata 2019-2025