Firma ubezpieczeniowa Aviva powiedziała 30 największym emitentom dwutlenku węgla w swoim portfolio, aby wyznaczyli cele osiągnięcia zeroemisyjności. Według raportu z 2018 roku Aviva jest drugim największym inwestorem w akcje polskich spółek węglowych (nie licząc Skarbu Państwa).
Aviva jest pierwszym wiodącym ubezpieczycielem na świecie, który postawił sobie za cel zmniejszenie swojego śladu węglowego do zera do 2040 roku – informuje The Guardian.
Brytyjska firma chce zredukować swój ślad węglowy z inwestycji do 2025 roku o jedną czwartą. W ciągu 10 lat chce emitować o 60 proc. mniej niż dziś. Chce też zlikwidować własne emisje do 2030 roku oraz wydać 6 miliardów funtów na zielone aktywa (green assets).
W liście do trzydziestu największych trucicieli w swoim portfolio zawarła apel o obranie zgodnych z nauką i Porozumieniem Paryskim planów redukcji emisji. Wskazała też deadline: chce określenia tych celów w okresie od 12 do 36 miesięcy.
Przy niedotrzymaniu warunków firma zamierza sprzedać swoje udziały w tych spółkach.
Polski węgiel znów na celowniku
Ta decyzja brytyjskiego ubezpieczyciela uderzy również w polski węgiel.
To dlatego, że do końca przyszłego roku firma chce pozbyć się akcji (dywestycje) wszystkich spółek, których zyski w więcej niż 5 proc. pochodzą z węgla.
Niedawno Aviva znalazła się pod ostrzałem za finansowanie polskiego przemysłu węglowego, najbardziej zanieczyszczającego w Europie – wyjaśnia The Guardian.
Brytyjski dziennik nawiązuje do raportu globalnej sieci organizacji pozarządowych Unfriend Coal z 2018 roku. Wynika z niego, że Aviva zainwestowała w polski przemysł węglowy 372,7 mln funtów – więcej niż jakikolwiek inny ubezpieczyciel z wyjątkiem Nationale Nederlanden – ubezpieczyciela, który w raporcie jest na pierwszym miejscu.
„Inwestycje Avivy są utrzymywane za pośrednictwem polskiego funduszu emerytalnego OFE Aviva BZ WBK [przyp.red. dziś – Santander]. Fundusz zwiększył swoje udziały w polskich spółkach węglowych o ponad 45 mln funtów w latach 2016-2017″ – napisał The Guardian w tym miejscu.
Aviva jest jedną z największych brytyjskich firm zarządzających aktywami i inwestycjami. Obecnie ich wartość to około 300 miliardów funtów. Aviva jest drugim największym OFE w Polsce z aktywami wartymi ponad 32 miliardy złotych. 85 proc. swojego portfela Aviva OFE inwestuje w polskie akcje. W związku z restrykcyjnymi regułami dotyczącymi OFE, wedle których firmy nie mają pełnego wpływu na wygląd swojego portfela, podobną strukturę mają portfolio wszystkich OFE na polskim rynku.
Ekonomiści są bezradni, jeśli chodzi o szacowanie ryzyka klimatycznego – wywiad z Janem Chudzyńskim