W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim 300Gospodarka przygotowała wyjątkową wizualizację.
W naszym 5-minutowym filmie opublikowanym poniżej pokazujemy na mapie dzisiejszej Warszawy, gdzie dokładnie przebiegały mury getta i które części miasta znajdowały się w środku największego żydowskiego więzienia okupowanej przez III Rzeszę Europy.
Jak widać na filmie, duża część dzisiejszego centrum, w tym znaczna liczba warszawskich wieżowców, stoi w miejscu wyburzonego w 1943 roku getta.
Getto warszawskie było zamkniętą i otoczoną murem dzielnicą położoną w północno-zachodniej części centralnej Warszawy, w której uwięziono Żydów warszawskich oraz przesiedlonych z gett w innych miejscowościach.
W jego obrębie do marca 1941 roku zgromadzono ok. 460 tys. osób.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja 1943. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Łączna liczba ofiar getta warszawskiego szacowana jest na ok. 400 tys. osób, z czego ok. 92 tys. zginęła lub zmarła w Warszawie (głównie ofiary głodu i chorób), a ok. 300 tys. w obozie zagłady w Treblince i w trakcie dwóch akcji wysiedleńczych.
Polecamy także: 5 zdjęć lotniczych i satelitarnych pokazujących, jak zmieniła się Warszawa w ostatnie 85 lat