Ponad 12 proc. biur w Warszawie stoi puste, ale mimo to deweloperzy wciąż budują nowe – wynika z raportu CBRE. Podaż biur w stolicy rosnąć będzie jednak w umiarkowanym stopniu, w przeciwieństwie do ogólnopolskiego rynku powierzchni magazynowej.
Jak wynika z raportu CBRE, sama Warszawa dysponuje obecnie metrażem biurowym w postaci 6,1 mln metrów kwadratowych, o 7 proc. więcej niż przed rokiem.
Kolejne 340 tys. metrów ma zostać ukończone do 2022 roku, a jeszcze przed końcem roku do użytku oddanych zostanie sześć biurowców, które są już wynajęte w 65 proc.
Deweloperzy biurowi są jednak ostrożni – w pierwszym tegorocznym półroczu rozpoczęto budowę czterech projektów, co – jak wskazują autorzy raportu – jest wynikiem umiarkowanym, pokazującym ostrożność w powiększaniu podaży przestrzeni biurowej.
Eksperci CBRE wskazują, że niezależnie od przedsiębiorstwa i sektora jej działalności, zmiany dotyczące środowiska pracy wywołane pandemią zostaną z nami na dłużej i będą wywierały – pośredni lub bezpośredni – długofalowy efekt na aktywności operacyjnej oraz stylu pracy.
„Mimo, że nie obserwujemy jeszcze powrotów do pracy w biurach na większą skalę, szczególnie wśród organizacji międzynarodowych, nie ulega wątpliwości, że przestrzeń biurowa wciąż będzie grała istotną rolę dla organizacji w wielu aspektach, takich jak choćby zatrzymanie utalentowanej kadry” – wskazują autorzy raportu.
W pierwszych sześciu miesiącach roku firmy wynajęły w Warszawie 250 tys. mkw. biur, czyli o 26 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Większość powierzchni wynajęta została przez firmy z branż produkcyjnej, przemysłowej i usług finansowych.
Więcej pustostanów
Jak wynika z analizy CBRE, na koniec pierwszego półrocza do wynajęcia w Warszawie było 760 tys. metrów kwadratowych powierzchni, co oznacza wskaźnik pustostanów na poziomie 12,5 proc. (o 4,6 pkt. proc. więcej w ujęciu rocznym).
Jak wskazują eksperci CBRE, ten wzrost w pewnym stopniu wynika z wprowadzania na rynek nowych projektów i trwających procesów rekomercjalizacji kilku dużych budynków.
Jeżeli chodzi o czynsze, te pozostały na względnie stabilnym poziomie.
Powierzchnia magazynowa w Polsce wkrótce się podwoi
Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce wzrósł o 36 proc. w ujęciu rocznym do 3,3 mln metrów kwadratowych w pierwszej połowie 2021 roku. Poziom pustostanów spadł do zaledwie 5,7 proc.
Motorem napędowym rynku logistycznego w Polsce pozostaje handel internetowy, który nie tylko odpowiada za największe transakcje najmu, ale też wyznacza trendy w tym sektorze.
W pierwszej połowie tego roku najwięcej magazynów wynajęto w regionach Poznania i Katowic.
W województwie wielkopolskim podpisane zostały umowy na ponad 600 tys. metrów kwadratowych, co oznacza skokowy wzrost, o 130 proc. rok do roku. W przypadku województwa śląskiego wolumen był podobnie wysoki jak w Wielkopolsce i osiągnął 590 tys. metrów kwadratowych, co jest wynikiem o 44 proc.wyższym niż rok wcześniej.
W połowie 2021 roku poziom powierzchni magazynowej w budowie wyniósł ponad 3,1 mln m2 i jest to niespotykany dotąd wynik na tym rynku. Dwa najbardziej aktywne regiony, czyli Katowice oraz Poznań, stanowią ok. jedną trzecią tej powierzchni.