Notowania walut obcych obserwowane są obecnie przez właścicieli firm o najróżniejszych profilach działalności. Dzięki powszechności Internetu i łatwości w organizacji transportów międzynarodowych wiele przedsiębiorstw ma kontrahentów w innych krajach. Nie brak biznesów handlujących produktami w całej Europie i podobnie wygląda też kwestia świadczenia usług. To dochodowy pomysł na interes, ale wymaga choćby minimalnego orientowania się w kursach walut i sposobach rozliczania faktur, na których nie widnieją złotówki.
Kiedy kursy walut działają na Twoją korzyść?
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mogą otrzymywać zapłatę w różnych walutach. Nie jest określony czas, kiedy muszą one zostać wymienione na złotówki. W praktyce zatem pozwala to na zaoszczędzenie znacznych sum dzięki sprzyjającym kursom walut. Wystarczy tylko wejść na stronę https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ i obserwować ceny. Gdy pojawi się opłacalna oferta, można z niej skorzystać. W efekcie na transakcji zarobić można więcej złotówek niż po bieżącym kursie w chwili transakcji.
Działa to podobnie również w drugą stronę, czyli podczas płacenia kontrahentom z zagranicy. W takim przypadku warto czekać na oferty w Walutomacie z jak najniższym kursem walut. Im bowiem będą one tańsze, tym mniej złotówek będzie musiał wydać przedsiębiorca, by nabyć daną ilość euro, dolarów itp. W efekcie więc więcej pieniędzy zostanie w jego kieszeni.
Kiedy stosowane są kursy walut NBP?
Nie tylko na kursy walut oferowane przez kantory trzeba zwracać uwagę. Przy rozliczeniu kosztów uzyskania przychodów bowiem liczą się kursy walut NBP. Są one brane pod uwagę, gdy obce pieniądze nie zostaną wymienione na równowartość w złotówkach, tylko np. wpłyną prosto na konto walutowe. W tym przypadku liczy się zatem stawka obliczona na ostatni dzień roboczy poprzedzający moment rozliczenia transakcji na rachunku.
Co w przypadku, gdy transakcja zarejestrowana na koncie bankowym zawierała od razu przewalutowanie? W takiej sytuacji przy rozliczeniu brana jest pod uwagę faktyczna stawka, zastosowana w chwili realizacji płatności. Jeśli natomiast nie da się jej określić dla danej waluty, to ponownie sięgnąć trzeba do średniego kursu walut NBP.
Obserwuj notowania walut, by zwiększać swoje dochody
Walutomat to serwis, który łączy osoby chcące kupić oraz sprzedać obcą walutę. Dostępnych jest tam wiele ofert, wśród których łatwo wybrać najkorzystniejszą dla siebie. To sprawia, że kursy walut sprawdza tam wielu przedsiębiorców handlujących z zagranicznymi kontrahentami. Część z nich wymienia jedynie kwoty bieżące. Przelicza zarobek na złotówki lub zasila swoje konta walutowe, by móc realizować aktualne zlecenia czy dokonywać zakupów.
Nie brak osób, które obserwują notowania walut, czekając na moment idealny. Zależnie od strategii, wielu śledzi ceny, często kupując mniejsze kwoty. Osoby te gromadzą w ten sposób zapasy. Następnie – gdy muszą wykonać przelew, np. w euro – porównują aktualne kursy do tych, po których wcześniej wymieniali środki. Jeśli różnica jest dla nich korzystna, to cieszą się oszczędnościami i zbierają dalej.
Nie brak też ludzi, którzy zbierają wypłaty w obcych walutach i czekają na najlepsze propozycje sprzedaży w Walutomacie. Często wykorzystywana jest tu funkcjonalność alertu, w którym można określić konkretny kurs walut, a następnie czekać na powiadomienie, gdy taki się pojawi. To szansa na zdobycie większej ilości złotówek za jednym razem. Przy regularnie wykonywanych transakcjach, może wygenerować to satysfakcjonujące kwoty, np. w skali rocznej.