Władze Województwa Wielkopolskiego są gotowe do walki o osiągnięcie zeroemisyjności w ciągu najbliższych 20 lat. „Strategia na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040” pokazuje kierunek i politykę zmian, które w najbliższych latach będą sukcesywnie wdrażane i realizowane.
Strategia wskazuje główne założenia unijnych celów klimatycznych wynikających z dokumentów UE takich jak Europejski Zielony Ład, Czysta Planeta oraz Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu. Jest także spójna z regionalnymi dokumentami strategicznymi.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego jako jedyny w Polsce przyjął w formie uchwały Strategię na rzecz neutralności klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040, która obejmuje aż pięć powiatów: Miasto Konin, powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki. Jest to pierwsza taka strategia w naszym kraju i bardzo ambitny cel, ponieważ zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej już 2040 roku a więc o 10 lat wcześniej niż założenia dla Unii Europejskiej. – mówi Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Strategia jest owocem ścisłej współpracy pomiędzy Wielkopolskim Biurem Planowania Przestrzennego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, i może stanowić bardzo dobrą matrycę do przygotowania całego Regionu do osiągnięcia neutralności klimatycznej, zgodnie z celami UE, tj. do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych mają zostać zmniejszone o 55 proc. względem 1990 r., natomiast do 2050 roku ma nastąpić osiągnięcie zerowej emisji netto.
Bez wątpienia jednym z najważniejszych projektów, które przyczynią się do osiągnięcia zeroemisyjności będzie wykorzystanie na szeroką skalę wodoru. Samorząd Województwa Wielkopolskiego już w 2017 roku rozpoczął prace nad szerokim zastosowaniem tego pierwiastka. Coś, co początkowo ocierało się o abstrakcję, dzisiaj zaczyna przybierać realne kształty. Pojawiają się też pierwsze konkrety takie jak decyzja środowiskowa dotycząca produkcji wodoru przez ZE PAK w Koninie oraz zakupy wodorowego taboru autobusowego w największych miastach. Niebawem w Poznaniu ma ruszyć także budowa pierwszej stacji tankowania wodoru. Ambitne plany obejmują również wykorzystanie wodoru w transporcie kolejowym. Strategia zakłada tworzenie gospodarki wodorowej w oparciu o realizację celów takich jak wdrażanie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie czy wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie. Ma być również głównym narzędziem w procesie dekarbonizacji.
Dekarbonizacja to kluczowe wyzwanie związane z przekształceniem sektora energetycznego w Wielkopolsce Wschodniej w kontekście walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi. To konieczność zmiany struktury gospodarki energetycznej oraz procesu wytwarzania energii, całkowita rezygnacja z eksploatacji węgla brunatnego i rezygnacja z węgla jako nośnika energii w elektroenergetyce i ciepłownictwie. W dalszej perspektywie to także wykorzystanie potencjału terenów pokopalnianych do rozwoju odnawialnych źródeł energii: farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy zrównoważonej produkcji biomasy.
Ciągły rozwój cywilizacyjny powinien być odpowiedzialny i przede wszystkim zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju. (…) Ochrona środowiska i klimatu jest bardzo ważnym aspektem rozwoju na poziomie zarówno lokalnym jak i regionalnym i globalnym. – podkreśla Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Skuteczne wdrażanie innowacji powinno zaowocować zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych co najmniej o 55 proc. w 2030 roku. Jednocześnie udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w całkowitym zużyciu energii powinien wzrosnąć o 32 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat. W 2030 roku efektywność energetyczna powinna być większa a minimum 32 proc.