Ile pieniędzy Ukraińcy wysyłają do kraju, gdzie pracują i jak długo chcą zostać w Polsce?
W najnowszym raporcie Narodowego Banku Polskiego dotyczącym imigrantów można znaleźć dużo nowych danych dotyczących Ukraińców mieszkających i pracujących w Polsce.
1. Ukraińcy są największą grupą imigrantów mieszkających nad Wisłą, a ich wkład do polskiego PKB w latach 2014-2018 wynosił 0,5 pkt proc. rocznie.
2. Pieniądze przesyłane od imigrantów do ich rodzimych krajów przewyższają już kwoty przesyłane do Polski przez Polaków mieszkających za granicą.
3. i 4. Liczba obywateli Ukrainy opłacających w Polsce składki na ubezpieczenie zdrowotne od lat systematycznie rośnie, chociaż pierwsza połowa tego roku może pokazać spadek. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która wpłynęła też oczywiście na wyhamowanie ruchu na granicy z Ukrainą.
5. Przeciętnie niecałe 60 proc. Ukraińców pracujących w Polsce wysyła pieniądze rodzinie za wschodnią granicą. Na tym wykresie widać, jakie są w tej kwestii różnice pomiędzy miastami.
6. Średnia roczna kwota przesyłana przez imigrantów to nieco ponad 8 tys. zł, jednak różnice pomiędzy miastami są duże.
7. Duża część Ukraińców chce zostać w Polsce na stałe lub na co najmniej trzy lata. Po prawej widać, jak zmieniły się odpowiedzi w tej kwestii w Warszawie w porównaniu z 2015 rokiem.
8. Prawie połowa imigrantów mieszkających w Polsce przebywa tu sama, a większość mieszka w Polsce z kimś z rodziny.
9. Znaczna większość pracuje w zawodach nie wymagających kwalifikacji.
10. Dla pracodawców głównym powodem zatrudniania imigrantów jest brak chętnych pracowników z Polski. Ważna jest też ich większa dyspozycyjność. Niższe oczekiwania finansowe są deklarowane jako mniej ważne.
11. i 12. Kwestię oczekiwań finansowych wyjaśnia też poniższy wykres – według deklaracji firm zatrudniających cudzoziemców, ich zarobki są w znacznej większości porównywalne z zarobkami Polaków. Podobnie wygląda też ich czas pracy, choć tu częściej się zdarza, że pracują dłużej.
>>> Zobacz też: 14 wykresów, które pokazują wyzwania demograficzne Polski dziś i do 2070 roku