Firma doradcza McKinsey & Company przedstawiła 26 października raport pt. „Chmura 2030”. Dotyczy on potencjału dla rozwoju polskiego biznesu i gospodarki, który przedstawiają technologie chmurowe. A ten jest spory – jak wskazują autorzy raportu, upowszechnienie tych technologii może wytworzyć do 2030 roku wartość dodaną w wysokości nawet 27 mld euro, czyli 121 mld złotych.
Kwota 27 mld euro odpowiada wartości 4 proc. polskiego produktu krajowego brutto. 82 proc. tej wartości mogłoby pochodzić z „nowo powstałych przedsiębiorstw i innowacyjnych produktów cyfrowych, których stworzenie umożliwi lub przyspieszy architektura chmurowa” – wskazuje McKinsey.
Natomiast pozostałe 18 proc. miałoby wynikać z korzyści, które odniesie bardziej tradycyjny biznes. Te korzyści to np. obniżenie kosztów IT, mniejsze przestoje w pracy oraz automatyzacja pracy.
Ponadto, technologie przyszłości, które powstaną w oparciu o chmurę, stanowią dodatkowe, trudne do oszacowania źródło wartości dodanej, podają autorzy opracowania.
Koło napędowe innowacji
Jak wskazują autorzy raportu, pandemia Covid-19 stała się punktem zwrotnym transformacji cyfrowej, gdyż „pokazała, że organizacje, a w zasadzie całe gospodarki”, muszą być gotowe na tego typu nieprzewidywalne okoliczności. Jedną z technologii, która ułatwiła przedsiębiosrtwom przejście na zdalny tryb pracy, była chmura obliczeniowa.
W dalszej perspektywie, ta technologia może być czynnikiem napędzającym nie tylko cyfryzację w Polsce i na świecie, ale także innowacje w biznesie. Zdaniem McKinsey, to trzeci – po internecie i smartfonach – najistotniejszy w ostatnich czasach etap rozwoju technologii informacyjnych.
Czytaj też: DocPlanner pierwszym polskim jednorożcem, czyli startupem wartym ponad miliard dolarów
Dodatkowo, jest to także jeden z czynników sukcesu firm takich jak Allegro, Booksy, Bolt, Deezer, Glovo, Revolut, Spotify czy Uber.
Główne wnioski z raportu
Szybsze przyjęcie technologii chmurowych w polskich firmach i instytucjach publicznych może wytworzyć do 2030 roku wartość równą 4 proc. rocznego PKB Polski, czyli 121 mld złotych (27 mld euro) – wskazuje w swojej analizie McKinsey.
Największe korzyści wynikające z upowszechnienia chmury obliczeniowej może odnieść handel detaliczny, sektor produktów szybko zbywalnych (FMCG) oraz transport i logistyka. Udział tych branż w generowaniu wartości dodanej dzięki chmurze może wynieść 28 procent.
Kolejne 15 proc. przyniosłaby branża budowlana, przemysł motoryzacyjny oraz montażowy.
W samym tylko handlu detalicznym wsparcie oferowane przez technologie chmurowe, może przynieść polskiej gospodarce dodatkowe 2,7 mld euro – podaje McKinsey.
Kolejne 2,5 mld euro może zostać wygenerowane w branży FMCG między innymi dzięki automatyzacji produkcji, zwiększeniu wydajności pracy czy optymalizacji zużycia energii, które stają się możliwe przy wykorzystaniu technologii chumorwych.
Perspektywy dla Polski
Zdaniem firmy doradczej, Polska już teraz posiada solidne fundamenty jeśli chodzi o możliwość rozwoju wykorzystania tego typu narzędzi oraz cyfryzację. „Jednak wraz z szybkimi i częstymi zmianami technologicznymi organizacje muszą zacząć działać już teraz” – podają autorzy raportu.
Polskę jednak póki co dzieli od europejskich liderów wykorzystania chmury dystans do zarówno pod względem poziomu jej zastosowania w gospodarce, ale także tempa, w jakim wdrażana jest ta technologia.
Np. poziom wdrożenia rozwiązań chmurowych jest w Polsce czternaście razy niższy niż w najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarkach Europy Północnej. Są to następujące kraje: Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Norwegia i Szwecja.
Czytaj też: Niemcy są w ogonie Europy w obszarze cyfryzacji. Partie wysuwają pomysły na poprawę sytuacji
Jednak Polska odstaje także od pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W porównaniu z państwami regionu, poziom ten jest 1,5-krotnie niższy od średniej.
Podstawowe zalecenie firmy doradczej dla Polski? Jeśli chcemy zachować swój poziom konkurencyjności, należy znacząco przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych.
Najważniejszymi działaniami, które będą prowadzić do tego celu, są zdaniem autorów raportu m. in. podniesienie kompetencji cyfrowych i upowszechnienie korzystania z usług internetowych wśród mieszkańców Polski, większe wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w administracji publicznej oraz rozwój polskiego ekosystemu start-upów.
Z kolei firmy, jako największe przeszkody, utrudniające lub uniemożiwiające wdrożenie takich technologii, uważają niepewność regulacyjną oraz kwestie pracownicze (związane m. in. z kompetencjami kadry).
Czytaj też:
- Google otwiera w Warszawie największe biuro rozwoju technologii chmurowych w Europie [Zdjęcia]
- Inwestycje w Polsce przyspieszą. Dla firm kluczowa jest cyfryzacja – uważa Bank Światowy
- Orędzie o stanie UE: pandemia, klimat, cyfryzacja, praworządność i kontrola migracji to priorytety wspólnoty