Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu PKB na ten rok do 2,9 proc. wobec 4,1 proc. oczekiwanych w styczniu (tj. niemal o 1/3) i ocenia ryzyko wystąpienia stagflacji jako „znaczące”.
Prognoza Banku światowego przewiduje wieloletni kryzys i zjawisko stagflacji, która polega na jednoczesnym występowaniu w gospodarce zarówno znaczącej inflacji, jak i stagnacji gospodarczej.
– W obliczu wojny na Ukrainie, rosnącej inflacji i podwyższanych stóp procentowych oczekuje się, że w 2022 roku światowy wzrost gospodarczy załamie się. Istnieje prawdopodobieństwo kilku lat inflacji powyżej średniej i wzrostu poniżej średniej, z potencjalnie destabilizującymi konsekwencjami dla gospodarek o niskich i średnich dochodach. Jest to zjawisko – stagflacja – jakiego świat nie widział od lat 70. ubiegłego wieku – podaje Bank Światowy w raporcie „Global Economic Prospects”.
Spowolnienie gospodarcze na świecie
Według prognoz Banku Światowego globalny wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 2,9 proc. (wobec 5,7 proc. odnotowanych w ub.r.).
– Oznacza to również obniżenie o prawie 1/3 naszej tegorocznej prognozy ze stycznia 2022 r., która wynosiła 4,1 proc. Wzrost cen energii i żywności, a także zakłócenia w dostawach i handlu spowodowane wojną na Ukrainie oraz trwającą obecnie normalizacją stóp procentowych, w największym stopniu przyczyniły się do obniżenia prognozy – informuje Bank.
Według prognoz instytucji globalny wzrost PKB wyniesie 3 proc. rocznie w latach 2023-2024.
– Niebezpieczeństwo stagflacji jest dziś znaczące. Przewiduje się, że w latach 2021-2024 globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się o 2,7 punktu procentowego – ponad dwukrotnie więcej niż w latach 1976-1979. Niski wzrost będzie prawdopodobnie utrzymywał się przez całą dekadę z powodu słabych inwestycji w większości krajów świata. Ponieważ w wielu krajach inflacja jest obecnie najwyższa od wielu dziesięcioleci, a podaż będzie rosła powoli, istnieje ryzyko, że inflacja będzie utrzymywać się na wyższym poziomie dłużej niż się obecnie przewiduje – piszą analitycy Banku Światowego.
Bank Światowy utrzymał swoje oczekiwania – obniżone w kwietniu br. – dotyczące wzrostu polskiego PKB w wysokości 3,9 proc. w tym roku i 3,6 proc. w roku przyszłym. Na 2024 r. prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,7 proc.