Praca zdalna i hybrydowa staje się coraz bardziej popularna w polskich firmach. Najczęściej pracownicy zgadzają się na wykonywanie jej z kraju, na terenie którego znajduje się dane przedsiębiorstwo. Znacznie mniej entuzjazmu wzbudza praca zdalna z innego państwa.
Firma doradcza Deloitte przygotowała raport „Global Remote Work Survey”. Uczestnikami badania było ponad 820 specjalistów z dziedziny podatków, zarządzania zasobami ludzkimi, mobilności i obsługi kadrowo-płacowej z 45 krajów.
Praca zdalna i hybrydowa coraz popularniejsze
Okazuje się, że mimo zniesienia ograniczeń wprowadzonych w czasie pandemii, 4 na 5 badanych przedsiębiorstw nadal umożliwia swoim pracownikom przynajmniej częściową pracę zdalną. Jednocześnie na popularności zyskuje hybrydowy model, którego stosowanie wskazała ponad połowa ankietowanych.
Natomiast praca w pełni zdalna jest obecna w 27 proc. przedsiębiorstw, a zaledwie co dziesiąte nie umożliwia swoim pracownikom wykonywania obowiązków zawodowych na odległość.
Zobacz też: Praca z domu to więcej czasu dla siebie. I jeszcze więcej dla pracodawcy
– Realizacja potrzeb członków zespołu staje się obecnie jedną z najważniejszych kwestii dla dzisiejszych menadżerów. Takie osoby muszą brać pod uwagę oczekiwania swoich podwładnych dotyczące pracy zdalnej, a jednocześnie dbać o efektywność realizowanych zadań. Kluczem do sukcesu w najbliższych latach może się więc okazać umiejętność jasnego komunikowania przyczyn stacjonarnych spotkań zespołów. Pozwoli to bowiem na maksymalizację korzyści, jakie dają zdalne i hybrydowe modele pracy, jak i umożliwi budowę wizerunku elastycznego pracodawcy – mówi Anna Szabowska-Walaszczyk, manager z Deloitte.
Większość, bo 6 na 10 przedsiębiorstw postrzega pracę zdalną jako sposób na przyciągnięcie talentów, natomiast dla 40 proc. ankietowanych jest to narzędzie służące do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju (m.in. dzięki ograniczeniu czasu, jaki pracownicy muszą przeznaczyć na dojazdy do pracy). Co czwarty badany jako główny powód pracy zdalnej wskazał możliwość zmniejszenia wydatków na przestrzeń biurową.
Praca zdalna z innego kraju
Podczas gdy 2/3 firm umożliwia pracę zdalną na terenie kraju macierzystego, odsetek przedsiębiorstw pozwalających na wykonywanie obowiązków zawodowych z innego kraju wynosi już 35 proc. Oczywiście dzieje się to spełnieniu pewnych warunków. Pracownicy muszą mieć prawo do wykonywania pracy w obcym państwie, wprowadzane są limity liczby dni pracy zdalnej z zagranicy. Najczęściej jest to 20 dni w ciągu roku (19 proc. odpowiedzi).
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Podejście danej firmy do pracy zdalnej, zwłaszcza tej wykonywanej z zagranicy, w ogromnym stopniu zależy od takich kwestii jak podatki czy ubezpieczenia społeczne. Być może rozwiązaniem będzie wprowadzenie dodatkowych przepisów na poziomie międzynarodowym, uwzględniających potrzebę elastyczności osób pracujących zdalnie – sugeruje Maja Zabawska, doradczyni podatkowa, partnerka w zespole ds. rozwiązań dla pracodawców Deloitte.
Praca zdalna w Polsce. Tak, ale tylko na terenie kraju
W Polsce odsetek firm, które w różnym stopniu umożliwiają pracę zdalną, w niektórych branżach potrafi sięgnąć 90 proc. Najczęściej stosowaną formą jest model hybrydowy, zakładający jedynie 2 dni pracy biurowej w ciągu tygodnia. Takie oczekiwania mają pracownicy.
Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z kraju innego niż Polska jest rzadko spotykanym rozwiązaniem. Jedynie 13 proc. polskich przedsiębiorstw pozwala swoim pracownikom na pracę z dowolnej lokalizacji. To 22 punkty procentowe mniej niż wynosi średnia globalna. Jednocześnie odsetek polskich pracowników oczekujących takiej możliwości wynosi 47 proc. Zdaniem autorów raportu zwiększenie przez pracodawcę liczby dni pracy zdalnej z zagranicy może okazać się skutecznym sposobem na przyciągnięcie wysoce wykwalifikowanej kadry.
Polecamy:
- Praca zdalna odchodzi w przeszłość. A szkoda, bo to też sposób na energetyczny kryzys
- Praca zdalna w pandemii. Niemal połowa Polaków męczy się bardziej na home office, niż w biurze
- Praca zdalna mniej popularna. Ten wykres pokazuje, kto korzysta z niej najczęściej
- Ile kosztuje praca zdalna? Tylko za prąd pracownik płaci 250 zł rocznie