Chiński producent smartfonów stracił licencję na korzystanie z systemu operacyjnego Google’a. To efekt decyzji amerykańskiego rządu i kolejny etap wojny handlowej na linii USA-Chiny. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, nowe telefony Huawei będą prawdopodobnie korzystać z własnego systemu operacyjnego firmy.
Na razie wygląda na to, że dla obecnych użytkowników smartfonów Huawei i osób planujących kupić telefon, który jest już w sklepie, dużo się nie zmieni. Telefony działają bez zauważalnych zmian, a Google zapewnia, że wciąż obsługuje na chińskich urządzeniach sklep Google Play i kwestie związane z bezpieczeństwem. Pod znakiem zapytania stoją kolejne aktualizacje Androida na telefonach Huawei, a właściwie ich termin – producent elektroniki będzie musiał korzystać z ogólnodostępnej wersji systemu (ASOP – Android Open Source Project), więc wszelkie aktualizacje będą dla niego dostępne później niż dla innych firm.
Co jednak z telefonami, które jeszcze nie zostały wyprodukowane? Huawei już od jakiegoś czasu przygotowywał się na ewentualność zerwania współpracy z Google i zbudował własny system operacyjny, którego będzie mógł używać zamiast Androida w nowych telefonach.
Jego powstanie zostało ogłoszone w marcu, a według portalu HuaweiCentral.com, prace nad nim trwały od 2012 roku. Źródło, z którym rozmawiał portal, poinformowało też, że system jest nazywany “Hongmeng”, jednak nie wiadomo, czy będzie to jego ostateczna, oficjalna nazwa.
W marcu, jak podaje CNBC, rzecznik Huawei mówił, że firma “nie spodziewa się”, że użyje zapasowego systemu operacyjnego. “Szczerze mówiąc, nie chcemy go używać. W pełni wspieramy systemy operacyjne naszych partnerów – uwielbiamy z nich korzystać, podobnie jak nasi użytkownicy”, mówił przedstawiciel firmy.
W artykule z 2016 roku portal The Information podał, że nad nowym systemem operacyjnym pracuje zespół zlokalizowany w Skandynawii, a jego członkami są m.in. byli pracownicy Nokii. Miała z nimi współpracować Abigail Brody, była projektantka Apple zatrudniona później przez Huawei.
Gdyby nie doszło do porozumienia pomiędzy USA a Chinami, a Huawei został zmuszony do korzystania z własnego OS, mogłoby to oznaczać dla firmy spadek w przepaść. Użytkownicy smartfonów w 98 proc. ograniczają się do urządzeń z Androidem albo systemem operacyjnym Apple, a inne systemy cieszą się bardzo znikomym zainteresowaniem. A nawet jeśli do porozumienia dojdzie, w klientach mogła już zostać zasiana niepewność co do przyszłości związku Huawei z Androidem, co może odbić się negatywnie na sprzedaży w najbliższym czasie.