Już niemal ćwierć miliona seniorów korzysta z elektronicznej wersji legitymacji emeryta i rencisty – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z mLegitymacji można korzystać na telefonie przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.
– Seniorzy coraz chętniej korzystają z mLegitymacji. Od stycznia z tego rozwiązania skorzystało 241 tys. emerytów i rencistów. To dowodzi, że polscy seniorzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych i praktycznych rozwiązań – poinformowała w poniedziałek PAP minister Marlena Maląg.
Przypomniała, że mLegitymacja – tak samo jak legitymacje plastikowe – upoważnia m.in. do zniżek na przejazdy komunikacją publiczną, potwierdza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym i zapewnia szereg ulg w ośrodkach uzdrowiskowych i w instytucjach kultury.
– Oczywiście seniorzy nadal mają wybór, z jakich legitymacji chcą korzystać. Wciąż dostępne są również legitymacje w tradycyjnej formie, o które można zawnioskować w ZUS – wskazała szefowa MRiPS.
Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.(PAP)
Polecamy także:
- Seniorzy drżą o finanse. Średnio mają 17 tys. zł długów
- Emeryci dostaną więcej pieniędzy ze zwrotu podatku?
- Tyle wyniosą emerytury w 2023 roku. Wiemy, jaka będzie waloryzacja świadczeń
- Aplikacja w telefonie zamiast plastikowego dowodu osobistego. Zmiany w mObywatel