Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić obowiązek wystawiania e-faktur. System e-fakturowania działa w Polsce od początku 2022 roku, jednak na razie jego stosowanie jest dobrowolne.
Wystawianie e-faktur będzie obowiązkowe dla polskich przedsiębiorców. Obecnie Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad tym rozwiązaniem – jak mówi Mariusz Gojny, wiceminister i zastępca dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Spytaliśmy reprezentantów Ministerstwa i KAS, kiedy można się spodziewać wejścia takiego obowiązku w życie.
Resort finansów jest zdecydowany, że e-fakturowanie powinno być obowiązkowe dla polskich przedsiębiorców. Ministerstwo planowało wprowadzić obowiązek e-fakturowania w II kwartale 2023 roku, ale ostateczny moment, kiedy będzie mogło to nastąpić, zależy od decyzji organów UE – przekazał naszej redakcji Przemysław Krawczyk, dyrektor w resorcie.
Jak podawało MF 30 marca 2022 roku, jeśli o to chodzi, jest już zgoda Komisji Europejskiej na rozwiązanie proponowane przez Polskę. Następnym etapem jest otrzymanie zgody ze strony Rady UE.
– Jesteśmy w procesie uzyskiwania zgody od Rady. W otrzymanej decyzji zostanie wskazana data, od kiedy taki system będzie mógł wejść w życie. My chcieliśmy, by był to II kwartał 2023 roku, jednak można spodziewać się, że UE będzie dość ostrożna ze wskazywanie daty, bo chodzi o kwestie transgraniczne – mówi Przemysław Krawczyk.
Decyzji, w której zostanie wskazana data, od której Polska będzie mogła wprowadzić obowiązek e-faktur, ministerstwo spodziewa się pod koniec czerwca lub w lipcu – dodaje Krawczyk. Wskazał również:
– Ale też chcemy wprowadzać to rozwiązanie ostrożnie, we współpracy z biznesem. Struktura narzędzia do obowiązkowych e-faktur pozostanie przy tym w głównej mierze taka sama, jaka jest teraz.
E-faktury – podstawy działania systemu
E-faktury polscy przedsiębiorcy mogą wystawiać od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie jest to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży – obok faktur papierowych i już funkcjonujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Nową formę dokumentacji Polska wprowadziła jako czwarty kraj w UE, po Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Docelowo e-faktury mają być obowiązkowe dla wszystkich polskich przedsiębiorców będących podatnikami VAT.
MF wskazuje zalety takiego sposobu dokumentowania sprzedaży, przede wszystkim wygodę użytkowania systemu i szybszy zwrot VAT.
Ale system ma także znaczącą zaletę dla resortu i administracji skarbowej – pozwala lepiej monitorować działalność przedsiębiorstw i skuteczniej przeciwdziałać nieprawidłowościom w obszarze podatków. Jak wskazuje resort, chodzi nie tylko o podatek VAT, ale także akcyzę i podatki dochodowe.
W momencie wprowadzania systemu, MF informowało, że wprowadzenie obligatoryjności stosowania tego systemu nastąpi w 2023 roku. Warunkiem jest uzyskanie przez Polskę pełnej akceptacji ze strony Unii Europejskiej na taki krok.
Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Mimo wysokiej inflacji rząd podtrzymuje podwyżki podatku