Polski Senat chce embarga nie tylko na rosyjski węgiel. Senatorowie wprowadzili do ustawy wprowadzającej zakaz importu węgla z Federacji Rosyjskiej poprawki, nakładające embargo także na rosyjski gaz LPG.
Poprawki dotyczą ustawy wprowadzającej zakaz wwozu do Polski i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej oraz kontrolowanych przez separatystów obwodów ługańskiego i donieckiego na Ukrainie.
Za tą – z przyjętymi poprawkami – głosowało 99 senatorów. Wszyscy poparli przyjęcie ustawy – nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Poprawki Senatu może odrzucić Sejm bezwględna więkoszością głosów.
Embargo na LPG z Rosji
Według propozycji Senatu przedsiębiorca, który wprowadził lub przemieścił na terytorium Polski gaz płynny LPG, musi w każdej chwili być w stanie potwierdzić kraj pochodzenia surowca.
Informacji może zażądać wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Dokumenty, oprócz kraju pochodzenia, mają także potwierdzać datę wprowadzenia lub przemieszczenia, a także region wytworzenia danej ilości LPG.
Przedsiębiorcy będą musieli – o ile poprawki zostaną zaakceptowane przez Sejm – przechowywać taki dokumenty przez 5 lat od daty wprowadzenia gazu płynnego LPG na terytorium Polski. Brak wypełnienia tego obowiązku podlega karze pieniężnej, nakładanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Może ona wynosić nawet do 10 mln zł.
Embargo na węgiel
Ustawa, w kształcie przyjętym przez Sejm, zakazuje przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej węgla z Rosji i niekontrolowanych przez Ukrainę obszarów ukraińskiego obwodu donieckiego i ukraińskiego obwodu ługańskiego.
Przyjęta regulacja zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej do notyfikacji technicznej, ma ona odbywać się trybie pilnym. Ustawa ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.
W uzasadnieniu ustawy wskazywano, że ograniczanie importu węgla z Federacji Rosyjskiej spowoduje zwiększenie wydobycia w Polsce oraz zwiększenie importu z pozostałych kierunków, takich jak: Australia, Kolumbia, Stany Zjednoczone.
Przypomniano także, że polski sektor elektroenergetyczny jest niezależny od dostaw węgla importowanego. Dla pozostałych sektorów gospodarki możliwe jest przekierowanie dostaw na inne kierunki.
Czytaj też: Polska obejdzie się bez węgla z Rosji, a od gazu odejdziemy w kilka miesięcy
W 2021 roku z Rosji do Polski zaimportowano około 8 mln ton węgla energetycznego. Oznacza to spadek o 1,1 mln ton w porównaniu z 2020 i o 2,5 mln ton mniej w porównaniu do 2019 roku.
Węgiel z Rosji importowany jest przede wszystkim przez podmioty prywatne., a wykorzystywany na zaspokojenie potrzeb gospodarstw domowych, prywatnych przedsiębiorstw (np. zakładów przetwórczych) oraz małych ciepłowni.
Rosyjska gospodarka słono zapłaci za wojnę w Ukrainie. Ale Europa też dostanie rachunek