Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Miasto Ustka podpisały list intencyjny w sprawie ulokowania w Ustce portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych.
„Ustka staje przed szansą rozwoju. Cieszę się, że PGE jako największe przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce chce, by w naszym porcie powstała baza serwisowa farm wiatrowych” – powiedział burmistrz Miasta Ustka Jacek Maliszewski podczas uroczystości podpisania listu.
Podkreślił, że dzięki nowej funkcji portu powstaną nowe miejsca pracy, zwiększy się wykorzystanie bazy noclegowej, a także rozwiną się inne usługi.
„Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku, dziękujemy władzom za tak pozytywne przyjęcie. Zapewniam, że PGE jest partnerem wiarygodnym, lojalnym i angażuje się w działania społeczne tam, gdzie działa” – dodał prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Zgodnie z harmonogramem PGE i Orsted, uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1 045 MW jest planowane na 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy (ok. 1 500 MW) ma być oddany do 2027 roku.
„Planujemy rozpocząć budowę w 2024 roku, musimy dostosować nabrzeże portowe do naszych potrzeb, co będzie się wiązało z potrzebą przebudowy nabrzeża i terenu przy porcie. W 2026 roku, kiedy będzie gotowa farma, musi też być gotowy port serwisowy” – powiedział Dąbrowski dziennikarzom w Ustce.
Port instalacyjny będzie w Gdyni
Rząd wyznaczył lokalizację portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdyni.
„Koncentrujemy sikę na rozmowach z portem w Gdyni, ale rozmawiamy też z portem w Gdańsku, ponieważ potrzeby inwestorów mogą być tak duże, że port gdyński nie będzie w stanie ich wszystkich obsłużyć” – wskazał prezes.
Jego zdaniem, porty w Świnoujściu lub Szczecinie mogą być brane pod uwagę po 2030 r. pod kątem kolejnego etapu budowy morskich farm wiatrowych.
Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc.. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc. a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) chce rozpocząć prace nad przystosowaniem portu w Ustce do funkcji serwisowania morskich farm wiatrowych w 2024 r., by był on gotowy w momencie uruchomienia pierwszej z farm w 2026 r., poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.
Morawiecki w Brukseli: wzrost cen energii to efekt polityki szantażu ze strony Rosji