Świat coraz bardziej otwiera się na cyfrowych nomadów. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę państw, w których dla pracowników zdalnych są najatrakcyjniejsze.
Coraz więcej państw staje się bardziej przyjazna dla osób, które pracując zdalnie chcą mieszkać poza granicami swojego kraju. W wielu miejscach panują korzystne przepisy oraz infrastruktura dla tzw. nomadów cyfrowych. Jednak są i takie, które mocno wyróżniają się na tym tle.
Portugalia najlepszym miejscem do pracy zdalnej
Od jakiegoś czasu wyjątkowym miejscem dla osób, które chcą pracować zdalnie jest Portugalia. W rankingu CEOWorld zajmuje ona pierwszą pozycję wśród krajów z korzystnymi warunkami do pracy tego rodzaju. W porównaniu z wieloma innymi państwami Europy Zachodniej, Portugalia ma stosunkowo niskie koszty życia, obejmujące zakwaterowanie, jedzenie, transport i rozrywkę. Średnio to około 650 euro miesięcznie na osobę. Portugalia oferuje także atrakcyjne opcje wizowe i programy pobytu, co ułatwia pobyt w kraju obywatelom także spoza Unii do 12 miesięcy. Istnieją programy, takie jak „wiza dla nomadów cyfrowych”, oferujące zachęty i uproszczone procedury uzyskiwania stałego pobytu. Atrakcyjność dla pracowników zdalnych wzrasta wraz z szerokim wachlarzem oferty turystycznej tego kraju.
Czytaj także: Najmocniejsze paszporty w 2024 roku. Polski dokument lepszy od amerykańskiego
Drugie miejsce w rankingu zajęła Hiszpania. Tam także istnieją wizy atrakcyjne dla cyfrowych nomadów, co uczyniło ten kraj popularnym miejscem dla wielu obywateli spoza Unii Europejskiej. Koszty życia są również tańsze w porównaniu z niektórymi krajami europejskimi, wynoszą średnio poniżej 700 euro miesięcznie na osobę.
Na trzecim miejscu wylądowała Grecja, która także robi się coraz bardziej popularnym miejscem do pracy zdalnej. Grecja wprowadziła wizę dla nomadów cyfrowych we wrześniu 2021 roku. Koszty życia w Grecji wynoszą średnio około 800 euro miesięcznie na osobę.
Czwartą pozycję w rankingu zajęły Włochy. Koszty życia są tu średnio już nieco wyższe, bo bliskie 900 euro miesięcznie na osobę. W tym kraju także można skorzystać z wizy cyfrowych nomadów.
Na piątym miejscu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, a za nimi Turcja i Węgry. Na ósmej pozycji wylądował Meksyk, a dziesiątkę zamknęła Tajlandia i Bułgaria.
Poniższa grafika przedstawia zestawienie najlepszych destynacji dla pracowników zdalnych:
Dlaczego kraje chcą u siebie pracowników zdalnych?
Pomysł zyskał na znaczeniu zwłaszcza w czasie pandemii Covid-19. Dzięki przyjmowaniu pracowników zdalnych można było załatać część luki wynikającej z braku turystów. Osoba, która spędza więcej czasu w danym miejscu, może wydać znacznie więcej pieniędzy od turystów. Uznanie pracy zdalnej za warunek uzyskania ulg podatkowych niemal gwarantuje, że w dłuższym terminie taki pracownik wyda więcej pieniędzy niż typowy turysta.
Czytaj także:
- Oto najdroższe na świecie miasta do życia. Najbardziej rosną w nich ceny żywności
- Nie tylko europejskie metropolie. Oto najbardziej przyjazne do życia miasta na świecie [RANKING]
- Najdroższe miasta na świecie. Singapur na pierwszym miejscu w rankingu