Ministerstwo Finansów uruchomiło nowy kalkulator podatkowy uwzględniający zmiany w podatku PIT, które weszły od 1 lipca. Kalkulator ma pomóc w porównaniu wysokości wynagrodzeń przed i po wprowadzeniu w życie nowych przepisów.
O uruchomieniu kalkulatora poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
– Obiecany? Jest. Można swoje wynagrodzenie policzyć samemu. Kolejne funkcje w kolejnych tygodniach – napisał wiceminister na Twitterze.
Obiecany? Jest. Można swoje wynagrodzenie policzyć samemu. Kolejne funkcje w kolejnych tygodniach. Kalkulator🧮 https://t.co/6Mruayx64y #niskiepodatki
— Artur Soboń (@sobonartur) July 2, 2022
Na razie z kalkulatora mogą skorzystać ci podatnicy, którzy są zatrudnieni na umowach o pracę lub umowach zlecenia i nie mają kilku źródeł przychodów. Kalkulator w dostępnej wersji uwzględnia limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych, wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich i mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki. Przy wyliczaniu wysokości wynagrodzenia można w nim uwzględnić jedynie rozliczenie indywidualne oraz z dzieckiem,
Kalkulator uwzględnia też ulgi na dzieci.
Według zapowiedzi resortu finansów nowe funkcje mają być wprowadzane w kolejnych tygodniach. Od 8 lipca kalkulator rozszerzony zostanie o wariant, w którym osoba jest zatrudniona jednocześnie na dwóch umowach – o pracę i na zleceniu. Tydzień później świadczenia netto sprawdzą emeryci, a od 22 lipca będzie można sprawdzić wynagrodzenia netto w przypadku, gdy rozliczamy się z małżonkiem.
W ostatniej, piątej fazie, która ruszy 5 sierpnia, obliczą swoje dochody także przedsiębiorcy. W tej wersji kalkulator ma też pomóc w porównaniu obciążeń w zależności od wybranej formy opodatkowania.
MF zastrzega, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych.
– Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie – podkreśla resort finansów.
Kalkulator jest dostępny na stronach rządowych.
Polecamy także:
- Polski Ład 2.0. Przypominamy, jakie zmiany w podatkach weszły w życie od lipca
- W tym roku musimy pracować przez 163 dni, żeby zapłacić obowiązkowe podatki
- Podatek od nadzwyczajnych zysków w Polsce? Minister finansów ma odpowiedź
- Nowe podatki od samochodów, opłaty za drogi. Sprawdzamy, co KPO oznacza dla polskich kierowców
- Windfall tax i „żerowanie na wojnie”. Tłumaczymy, o co chodzi z podatkiem od nieoczekiwanych zysków
- Specjalne podatki na Węgrzech. „Ci, którzy osiągają dodatkowe zyski w czasie wojny, pomogą ludziom”