PKP Cargo w restrukturyzacji i PGE Energetyka Kolejowa podpisały list intencyjny w sprawie zatrudniania pracowników PKP Cargo, podały spółki. Program wsparcia nowego zatrudnienia dla pracowników PKP Cargo będzie realizowany w najbliższych tygodniach i obejmie do 100 osób w grupach zawodowych, w których PGE Energetyka Kolejowa prowadzi rekrutacje.
Podpisany list intencyjny umożliwia rekrutację przez PGE Energetyka Kolejowa pracowników PKP Cargo na stanowiska m.in. maszynistów, dyspozytorów, elektromonterów, mechaników oraz inżynierów elektromonterów.
– Nasi partnerzy w biznesie rozumieją potrzeby, z jakimi mierzy się obecnie PKP Cargo. Dzięki temu odpowiadając na nie i wspierając trudny proces w jakim znalazła się Spółka przez błędne decyzje poprzedników, wspólnie wypracowujemy efekt synergii. Odbywa się to z korzyścią zarówno dla PKP CARGO, naszych partnerów, a przede wszystkim dla pracowników – powiedział p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka, cytowany w komunikacie.
Pracownicy PKP Cargo nie stracą pracy
Porozumienie dziś podpisane jest ósmym listem intencyjnym. W sumie w ramach podpisanych porozumień możliwe jest zatrudnienie łącznie ponad 1 500 pracowników spółki PKP Cargo w innych spółkach kolejowych. Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach.
– Wykwalifikowani pracownicy PKP Cargo mogą stanowić istotne wzmocnienie zasobów osobowych naszej spółki, znajdą u nas także atrakcyjne warunki i możliwości rozwoju zawodowego. […] Zawarte porozumienie to także element wsparcia dla podejmowanych działań naprawczych w PKP Cargo i ustabilizowania sytuacji na krajowym rynku kolejowym – powiedział prezes PGE Energetyka Kolejowa Mateusz Sławiński.
PGE Energetyka Kolejowa zatrudnia obecnie 4 tys. osób, które realizują zadania związane z utrzymaniem sieci trakcyjnych oraz dostarczaniem energii elektrycznej dla kolei. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez prawie 55 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
Grupa PGE, po dołączeniu PGE Energetyka Kolejowa, dysponuje liniami dystrybucyjnymi o łącznej długości ok. 320 tys. km, wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.
PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.
Polecamy:
- Pociągi pojadą szybciej? PKP Intercity pokazuje rozkład jazdy na jesień
- Rośnie popularność kolei. PKP Intercity przewiozło ponad 20 mln pasażerów w II kwartale
- Duże zwolnienia grupowe w PKP Cargo. Przewoźnik jest w trudnej sytuacji finansowej