Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończy cykl podwyżek stóp procentowych w lipcu br. na poziomie 6,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej – prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska. Na najbliższym posiedzeniu w maju oczekiwana jest podwyżka o 100 pb głównej stopy procentowej do 5,5 proc.
– W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Jednocześnie zrewidowaliśmy naszą prognozę krajowych stóp procentowych. Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 50pb na posiedzeniach w czerwcu i lipcu i zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 6,50 proc. – podaje tygodnik banku pt. „Wojna w Ukrainie nadal ogranicza aktywność w przetwórstwie”.
Argumentem za wysoką podwyżką stóp procentowych w maju o 100 pb – zdaniem analityków – jest „znacząco wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w kwietniu” oraz „lepsze od konsensusu marcowe dane z realnej sfery gospodarki”. Potwierdzają to także analizy, o których pisaliśmy tutaj.
Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski uważa, że kolejne tak duże podwyżki stóp, jak w kwietniu są prawdopodobne.
„Widzę przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, także i dlatego, że koniunktura w polskiej gospodarce jest dobra, a przemysł nadal rośnie w szybkim tempie. Ale wskazana jest także pewna ostrożność, gdyż nie możemy przewidzieć, jak w dłuższym okresie zareagują gospodarki na wojnę w Ukrainie. Nieco więcej będzie można też powiedzieć pod koniec kwietnia, gdy zapoznamy się z szybkim szacunkiem inflacji za kwiecień” – powiedział członek RPP.
8 kwietnia RPP podwyższyła stopy procentowe o 100 pb – do 4,50 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to siódma podwyżka stóp z rzędu.
Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy. Banki nie mają wątpliwości