Projekt powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) realizuje się zgodnie z planem. Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys poinformował, że przedsięwzięcie zmierza do finału. Dodał, że resort nie widzi zagrożeń dla realizacji projektu.
– Projekt powołania NABE jest realizowany zgodnie z planem i zmierza do finału. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie identyfikuje zagrożeń. A że przy tak dużym i skomplikowanym projekcie możliwe są niewielkie przesunięcia terminów – to też chyba jasne – napisał Manys na Twitterze.
Jednocześnie dzisiaj „Business Insider” podał, że projekt NABE utknął na etapie wycen aktywów węglowych. Zlecone w ramach procesu wyceny aktywów węglowych mają mocno odbiegać od oczekiwań spółek energetycznych. W związku z tym – według portalu – opóźnienie może sięgnąć kilku miesięcy, co najmniej do końca I kwartału 2023 roku.
Na początku marca tego roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”.
Dokument przewiduje zakończenie całego procesu i utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) w IV kwartale 2022 roku.
Z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa wydzielone mają zostać aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne będą skupiać się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych.
Właścicielem aktywów węglowych ma być NABE, która będzie prowadzić działalność w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
Marże na węgiel nie są przesadzone? UOKiK przeprowadził kontrolę