W ciągu ostatnich 6 lat aż 43 miliony dzieci z 44 krajów świata musiały zostać przesiedlone ze względu na zmiany klimatu. To około 20 tys. przypadków dziennie – alarmuje UNICEF.
– To właśnie przesiedlenia, konsekwencje zmian klimatu, ubóstwo, brak dostępu do bezpiecznej wody i opieki medycznej oraz rozwijające się konflikty są głównymi przyczynami występowania głodu na świecie – podaje UNICEF.
Według raportu UNICEF „Children Displaced in a Changing Climate” największą bezwzględną liczbę dzieci, które przesiedlono ze względu na zmiany klimatyczne, odnotowano w Chinach i na Filipinach.
Najdotkliwiej skutki burz odczuwają przede wszystkim mieszkańcy małych państw wyspiarskich, na przykład Dominiki i Vanuatu. Powodzie najczęściej dotykają Somalii i Sudanu Południowego.
Klimat się zmienia, ludzie migrują
Właśnie dłuższe lub krótsze przesiedlenia związane z niestabilnością pogodową stanowią potencjalne zagrożenie dla dzieci, które mogą zostać rozdzielone ze swoimi opiekunami. W takich okolicznościach mogą stać się obiektem nadużyć lub handlu dziećmi. Nie mają dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, co powoduje większe narażenie na choroby.
– Powodzie i burze były powodem 95 proc., czyli ponad 40 mln przypadków zarejestrowanych przesiedleń dzieci w latach 2016-2021. Susze spowodowały ponad 1,3 mln wewnętrznych przesiedleń, a pożary – 810 tys., z czego ponad jedna trzecia miała miejsce tylko w 2020 roku – napisano w komunikacie.
W kolejnych latach problematyczne mogą być powodzie rzeczne. W ciągu najbliższych 30 lat, według prognoz zawartych w raporcie, spowodują przesiedlenie 96 mln dzieci. Kolejne 10 mln spowodują cyklony, a ponad 7 mln – gwałtowne burze. Ale te liczby mogą być znacznie wyższe z powodu postępujących zmian klimatycznych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Na przesiedlenie są najbardziej narażone dzieci w krajach, które już zmagają się z nakładającymi się kryzysami: wojennymi czy gospodarczymi. Przez takie poczucie zagrożenia miliony ludzi migrują, co nierzadko wiąże się z długą wędrówką i wyzwaniami spowodowanymi zdobyciem pożywienia.
Z tego powodu poważny problem z niedożywieniem może mieć nawet 45 mln dzieci poniżej 5 roku życia. Według UNICEF z tej liczby aż 13,6 mln cierpi z powodu skrajnego niedożywienia, które nieleczone może prowadzić do śmierci.
Czytaj także:
- Milion bezdomnych w Europie każdej nocy. Polska się broni, choć ma problem z mieszkaniami
- Coraz więcej dzieci jest zagrożonych ubóstwem. Niepokojące zmiany widać także w Polsce
- Podatek od mięsa pomógłby chronić klimat. I nie musiałby zwiększać nierówności
- Miliony na odbetonowanie małych miast. Ministerstwo klimatu uruchamia nowy program