Po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), rząd planuje złożenie w lipcu wniosku o dokonanie płatności. Oznacza to, że pierwszych płatności w ramach KPO można spodziewać się na początku września tego roku – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
– Rozliczenia [z KPO – red.] są w systemie półrocznym. W związku z tym każdy kraj członkowski składa wniosek jeden, po zakończeniu półrocza – powiedział Buda w rozmowie z telewizją wPolsce.pl.
– My taki wniosek będziemy mogli złożyć w lipcu, po zakończeniu II kwartału 2022 roku. Więc zaraz w lipcu go złożymy. Komisja na rozpatrzenie tego wniosku będzie potrzebowała około kilku tygodni – dodał.
Rząd zakłada więc, że momentem, gdy dojdzie do pierwszych wypłat, bę∂zie przełom sierpnia i września „zgodnie z rozporządzeniem i zgodnie z warunkami, jakie mają wszystkie państwa członkowskie” – wskazał Buda.
Rada Ministrów nie czeka jednak na moment rozpoczęcia transferów z podejmowaniem inwestycji, które mają być finansowane przez środki KPO.
– Nie czekamy na płatności, one będą później uzupełniały nasz rachunek środków europejskich, więc to się dzieje, to jest dzisiaj przedmiotem działalności rządu w wielu sektorach – powiedział minister.
W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły porozumienie w sprawie kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji KPO przez Komisję Europejską. Akceptacja ta powinna nastąpić – według zapowiedzi rzecznika – w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Pisaliśmy o zapowiedzi w tym artykule:
Miliardy euro będą odblokowane. Polska porozumiała się z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.