Komunikat Komisji Europejskiej, w którym zaleciła ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r. jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych. Polska nie ustala dziś celu redukcji emisji na 2040 r., podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Resort zapowiedział, że jako kraj członkowski aktualnie koncentrujemy się na realizacji celów na lata 2030 i 2050, które zostały uzgodnione i przyjęte wcześniej.
Strategia sprawiedliwej transformacji
– W toku analiz i konsultacji społecznych wkrótce wypracujemy skuteczną strategię sprawiedliwej transformacji, jednocześnie dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, przyrodzie i gospodarce – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Resort przekazał też, że w odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej, Polska będzie podkreślać potrzebę wzmocnienia naszej i europejskiej gospodarki oraz walki z ubóstwem energetycznym.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Rząd kierować się będzie wyważonym interesem społecznym, z uwzględnieniem naszego puntu wyjścia i rozłożenia kosztów adekwatnie do możliwości Polski względem pozostałych państw członkowskich UE. Oficjalne stanowisko Polski co do propozycji celu na 2040 r. zostanie wypracowane w toku analiz i konsultacji – podało ministerstwo.
We wtorek (6.02) Komisja Europejska przyjęła komunikat w sprawie zarządzania emisjami w przemyśle, w którym przedstawiono szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób technologie te mogłyby przyczynić się do ograniczenia emisji o 90 proc. do 2040 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
To też może Cię zainteresować:
- Ambitny cel klimatyczny UE na 2040 rok. Komisja Europejska otwiera dyskusję
- Czekając na spadek inflacji. Komisja Europejska widzi szansę, ale przestrzega przed ryzykiem
- Internetowe platformy kontra Komisja Europejska. Trzy skargi na decyzję KE
- Duży deficyt, wysoka inflacja. Komisja Europejska prezentuje prognozy dla Polski