PKO BP, największy polski bank detaliczny, zamierza podwyższyć oprocentowanie lokat, wynika z informacji, do jakich dotarła 300Polityka. Ma to być sygnał dla pozostałych banków do zwiększania odsetek od depozytów.
Jak dotąd siedem podwyżek stóp procentowych dokonanych od października 2021 r. przez Radę Polityki Pieniężnej, nie przełożyło się na istotny wzrost oprocentowania lokat w bankach. Według danych zbieranych przez Narodowy Bank Polski średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat z terminem od 6 miesięcy do roku wynosiło w lutym 1,9 proc. Tymczasem główna stopa NBP – stopa referencyjna – wynosiła wówczas już 2,75 proc.
Czytaj także: Oprocentowanie lokat szybko nie wzrośnie. Dlaczego banki nie chcą naszych pieniędzy?
Obecnie stopa referencyjna to już 4,5 proc., a rynek jest przekonany, że RPP może dokonywać dalszych podwyżek, co przekłada się na istotny wzrost stawek WIBOR. WIBOR sześciomiesięczny wynosi już 5,78 proc., choć jeszcze we wrześniu 2021 r. wynosił 0,27 proc. Tak duży wzrost stawek powoduje znaczny wzrost oprocentowania kredytów, bo największe banki właśnie WIBOR 6M używają jako podstawy do wyliczania ich oprocentowania.
Nierównomierne podwyżki oprocentowania lokat i kredytów spowodowały falę krytyki pod adresem banków.
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła 300Polityka, PKO Bank Polski planuje istotne zmiany w ofercie depozytowej dla klientów indywidualnych. Według serwisu może to być sygnał dla pozostałych banków, które będą musiały pójść w ślady PKO BP ze względu na jego duży udział w rynku, który przekracza jedną piątą w kategorii depozytów klientów indywidualnych.
– Nowe, wyższe stawki oprocentowania lokat mogę sporo zmienić na rynku. PKO BP ma największy portfel depozytów ludności. Jego udziały rynkowe przekraczają w tej kategorii 22 proc. – zwraca uwagę 300Polityka.
– [Klienci PKO BP] Będą mogli zarobić na 12 miesięcznej lokacie nawet do 3,3 proc.. Bank zaproponuje równolegle krótszy, 3 miesięczny produkt na nowe środki z równie atrakcyjnymi na tle rynku stawkami do 2,5 proc. (…) Natomiast wszyscy klienci korzystający z aplikacji mobilnej będą mogli skorzystać z 3 miesięcznej Lokaty Mobilnej z oprocentowaniem 2,5 proc. z limitem do 20 tysięcy złotych – podaje serwis.
Nowa oferta ma wejść w życie od 22 kwietnia.
Polecamy także:
- Stopy procentowe jeszcze wzrosną, uważają ekonomiści. Niepokojące prognozy WIBOR
- Kredyt hipoteczny w 2022 roku coraz droższy. Zdolność kredytową tracą zwłaszcza rodziny z dziećmi
- KNF: banki powinny liczyć zdolność kredytową, jakby stopy miały wzrosnąć o 5 pkt procentowych
- Pomoc kredytobiorcom po wzroście raty kredytu. Coraz więcej chętnych po fundusz wsparcia z BGK
- RPP zaskoczyła rynek radykalną podwyżką stóp procentowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?